• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Konečně na scheelitech

Odpoledne 6. 4. 2019 jsem se vydal po lokalitách na Horní Halži směrem k Volyni, kde se nachází místo nálezů scheelitů. Na kopcích bylo stále podél silnice poměrně dost sněhu (Obr. 1). Věděl jsem jen, že jde o pinky v lese pod bývalým vápencovým lomem. Auto musíte nechat na přilehlých lesních cestách nebo přímo u krajnice na silnici, ale vzhledem k tomu jak malý je zde provoz, tak to nebude problém. Místo se nalézá pod pravotočivou zatáčkou asi 50 metrů v lese. Již od silnice jsou vidět pinky a rozkopané šutry (Obr. 2 a 3). Nejlepší pro začínající šutráky je obejít nejdříve již vykopané a roztlučené vzorky, ve kterých se je možné scheelity nebo fluority najít. Odvažuji se říci, že v každém místním šutru scheelity naleznete. Jen pro ilustraci přikládám fotografie nalezeného šutru, který nejevý žádné známky výskytu scheelitu a přeci po osvícení UV zářením rozsvítil (Obr. 4 a 5). Jinak je možné zde nalézt kromě scheelitů také fluority a ametysty (Obr. 6 – 8). Flourity mají většinou formu náteků, takže krystalované větší krychle tady nejsou, ale zase mají pěkné barvy (od růžové po tyrkysovou). Po původním ohledání míst jsem tedy začal roztloukat již roztlučené šutry a k mé velké radosti se začaly scheelity opravdu objevovat. Většina z nich byla ukryta v dutinách (Obr. 9 – 14). V dolních pinkách jsem asi po hodině roztloukání objevil podezřelý kámen, který v dutince ukrýval pěkný scheelit o velikosti 5 mm (Obr. 15 a 16). Radost byla obrovská a tento vzorek je nejhezčí nalezený za celé odpoledne, které jsem zde ztrávil. Tuto lokalitu doporučuji všem, kteří chtějí mít scheelit ve své sbírce. Opravdu zde najdete tento zajímavý minerál úplně všichni, kteří se sem vydáte. Jen podotýkám, abyste po sobě alespoň trochu uklidili, přeci jenom jsme lidi.

Obr. 1 – silnice z Měděnce do Výsluní. Obr. 2 – takto vypadají pinky na místním nalezišti. Obr. 3 – stačí roztloukat nalezené šutry. Obr. 4 – nevýrazný šutr s převahou křemene.
Obr. 5 – stejný vzorek po UV prosvícení, scheelity svítí všude. Obr. 6 – fluorit – velikost vzorku 51 mm. Obr. 7 – fluorit – velikost vzorku 92 mm. Obr. 8 – velký balvan s dutinou křemene a ametystu.
Obr. 9 – scheelit – velikost 82 mm. Obr. 10 – detail předešlého vzorku. Obr. 11 – scheelit – velikost 181 mm. Obr. 12 – detail předešlého vzorku.
Obr. 13 – scheelit – velikost vzorku 61 mm mm. Obr. 14 – scheelit – velikost vzorku 58 mm mm. Obr. 15 – scheelit – velikost krystalu 5 mm. mm. Obr. 16 – stejný vzorek nafocený doma.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.