• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Zastavení u potoka

 

14. 7. 2017 jsem po exkurzi na černé Horní Halži zajel o pár kilometrů níž na mou oblíbenou lokalitu Malodolský potok (Obr. 1). Jelikož bylo jen po něco málo po půl 9, byl všude ještě klid a žádní lidé na lokalitách. Po příjezdu k potoku mě překvapily zarostlé břehy, které při mé poslední návštěvě byly obnažené (Obr. 2 – 4). V dolní části potoka se mi podařilo nalézt pár zajímavých vzorků červené halže a achátů, ale jednalo se spíš o dokumentární vzorky (Obr. 5 – 9).

Obr. 1 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 2 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 3 – alespoň tato část je trochu uklizená.
Obr. 4 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 5 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 6 – alespoň tato část je trochu uklizená.
Obr. 7 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 8 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 9 – alespoň tato část je trochu uklizená.

 

Od půlky spodního toku potoka ubývalo zarostlých břehů (Obr. 11 a 12), a tak mě napadlo, že pár pěkných vzorků by se mohlo objevit. Bohužel to vypadalo úplně jinak. Ani po kopání se mi žádné pěkné vzorky nepodařilo objevit a až v horní části toku se teprve zadařilo (Obr. 13 – 18). Pár pěkných vzorků se mi tam opravdu podařilo najít, jenže doba strávená hledáním neodpovídá výsledku. Nazpět sem se vydal lesem a koukal, jestli nebudou alespoň nějaké houby kolem (Obr. 19). Nakonec jsem odjížděl se 40 houbami, tak se dalo mluvit o podařené exkurzi.

Obr. 10 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 11 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 12 – alespoň tato část je trochu uklizená.
Obr. 13 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 14 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 15 – alespoň tato část je trochu uklizená.
Obr. 16 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 17 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 18 – alespoň tato část je trochu uklizená.