• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Poprvé na potoce v roce 2019

6. 4. 2019 se mi podařilo dorazit na mou oblíbenou achátovou lokalitu a to na Malodolský potok. Akorát vycházelo slunce a nikde nikdo, úplně ideální podmínky pro sběr minerálů (Obr. 1 a 2). Vydal jsem se jako obvykle směrem od silnice vzhůru a po necelých 5 minutách, se mi povedl první nález červené halže (Obr. 3), šlo spíše o dokumentární vzorek. Po tomto nálezu jsem nemohl najít jakýkoliv kloudný vzorek. Pár dokumentárních vzorků (Obr. 4 – 12) leželo v potoce u břehů, ale ten pravý achát mě ještě čekal, aniž ho to čekal. Zhruba v polovině kopce mě trefil do očí podezřelý kámen. Nejprve jsem si myslel, že jde o jeden z mnoha hematitem potažený achát, kterých je v potoce opravdu velké množství. Ovšem po zvednutí a otočení šutru jsem začal skákat radostí. Našel jsem svůj nejkrásnější achát za celou dobu, co sem jezdím (Obr. 13 – 15). Pak jsem nacházel další vzorky, které spíš byly dokumentárního charakteru (Obr. 16 – 25). Celkem mi by jedno, že už jsem nic dalšího nenašel, protože jsem měl svůj bleskový achát. Hodně štěstí všem co se sem vydají. Lokalita je stále poměrně nadějná a dají se neustále nacházet červené halže.

Obr. 1 – zatáčka, od které se vydávám vzhůru. Obr. 2 – květena se začíná probouzet. Obr. 3 – první nález achátu o velikosti 43 mm. Obr. 4 – ametyst o velikosti 31 mm. Obr. 5 – achát – velikost vzorku 48 mm.
Obr. 6 – achát – velikost vzorku 52 mm. Obr. 7 – achát – velikost vzorku 158 mm. Obr. 8 – detail předchozího vzorku. Obr. 9 – pohled z jiného úhlu na stejný vzorek. Obr. 10 – achát – velikost vzorku 21 mm.
Obr. 11 – achát – velikost vzorku 25 mm. Obr. 12 – achát – velikost vzorku 76 mm. Obr. 13 – podezřelý kámen v potoce. Obr. 14 – achát – velikost vzorku 81 mm. Obr. 15 – stejný vzorek z jiné strany.
Obr. 16 – achát – velikost vzorku 78 mm. Obr. 17 – ametyst – velikost vzorku 76 mm. Obr. 18 – jaspis – velikost vzorku 165 mm. Obr. 19 – jaspis – velikost vzorku 77 mm. Obr. 20 – další podezřelý kámen.
Obr. 21 – předchozí vzorek achátu o velikosti 20 mm. Obr. 22 – stejný vzorek z jiného úhlu. Obr. 23 – achát – velikost vzorku 22 mm. Obr. 24 – jaspis – velikost vzorku 43 mm. Obr. 25 – achát – velikost vzorku 20 mm.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.