• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Opět na potoce za cháty

Dne 21.5.2016 se opět vyrazil na mou oblíbenou achátovou lokalitu. Nechal jsem auto v oblíbené zatáčce (Obr. 1) a začal stoupat potokem směrem vzhůru. Po pár metrech se objevil pod vodou podezřelý šutr a ihned po vyjmutí z potoka se objevil první křemen a červenou halží (Obr. 2 a 3).
 
Obr. 1 - auto je dole v oblíbené zatáčce a já stoupám směrem vzhůru potokem. Obr. 2 - první podezřelý kámen. Obr. 3 - pěkná červená halže v křemenu.

 

Čím stoupáte výše, tím se častěji dají nalézt pěkné kameny, ne že by jste snad dole nemohli natrefit na pěkný šutr, ale nahoře je přeci jen větší pravděpodobnost, že jej najdete. Podél potoka je možné v každé zatáčce spatřit díry po kopání. Šutráci asi vědí, kde kopat. Já jsem se zaměřil na samotný potok, protože nechci ničit koryto a navíc kameny, které jsou v potoce mi bohatě stačí. Snad každých 10 metrů se ve vodě daly najít nějaké ty křemeny a acháty (Obr. 4 - 7). Většinou jsou ve vodě zakryté bahnem nebo dalšími kameny, ale po chvilce začnete poznávat ty které Vás opravdu zajímají. Objevil se taký zajímavý jaspis ( Obr. 13).

Obr. 4 - pěkné acháty tu jsou, stačí se jen rozhlédnout. Obr. 5 - další podezřelý šutr ve vodě.
Obr. 6 - po vytažení vypadá skvěle, stačí ho jen vyčistit. Obr. 7 - že by to byl achát?
Obr. 8 - je to achát a má pěkné blesky kolem pukliny. Obr. 9 - tento šutr jsem s sebou nebral, je moc velký.
Obr. 10 - další pěkný, ale velký šutr. Obr. 11 - v blátě leží další divný kámen.
Obr. 12 - je to další pěkný achát. Obr. 13 - takových jaspisů tu je hodně, stačí je jen vylovit.

 

Během jedné hodiny jsem měl zhruba 5 kilo kamenů, které byly opravdu zajímavé, ale zatím se mi nepodařilo najít ten, který jsem chtěl najít, červenou halži s pěknými blesky. Když se zdálo, že dnes nebudu mít štěstí, tak se v potoce objevil podezřelí kámen (Obr. 14). Tak konečně mám svou první pěknou halži, která stojí za to. Není zas až tak velká, ale má nádhernou kresbu (Obr. 15).

 Obr. 14 - tak tento kámen vypadá opravdu nadějně.  Obr. 15 - podezření se potvrdilo, je to krásná červená halže.

 

Po chvilce se objevila další červená halže, ale už ne tak velká jako ta předchozí (Obr. 16). Pokud nenajdete pěkný kámen, tak Vás to nemusí až tak mrzet, protože příroda kolem  potoka to vynahradí. Jsou tu spousty ptáků, motýlů, bylin a také menších zvířat (Obr. 17 a 18). Pokud budete dávat velký pozor, tak dozajista uvidíte skokany hnědé, kteří jsou nejčastějším druhem obojživelníka, kterého jsem tady spatřil (Obr. 19).

Obr. 16 - další malá červená halže. Obr. 17 - výhled z druhého záchytného bodu směrem dolů do údolí.
Obr. 18 - takto vypadá koryto Malodolského potoka. Obr. 19 - skokan hnědý se asi chtěl nechat vyfotit.

 

Výprava na Malodolský potok určitě stojí za to a v letních parných dnech je to ideální lokalita. Ve složce videa naleznete první video z této lokality.