• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Malodolské halžování

 

14. 7. 2018 jsem opět vyrazil na nejoblíbenější lokalitu Malodolský potok, kde se mi snad konečně povede najít pěknou červenou halži. Měl jsem s sebou psa Bastyho, který miluje brouzdání v potoce a dost často se taky potápí pro různé šutry, je to zkrátka také šutrák (Obr. 1 a 2). Začal jsem jako obvykle u přechodu mezi dvěma lesy lemující obě strany potoka. Po necelé půl hodině jsem se dostal proti proudu až do střední části potoka a našel jen pár menších vzorků (Obr. 3 – 15). Cestou výše proti proudu se mi však podařilo najít jeden sice malý, ale krásný kousek halže (Obr. 16 – 18). Výše už poté nebylo skoro nic jen pár achátů (Obr. 19 – 21) a tak jsem se vydal nazpět po proudu dolů k autu a hurá na další lokalitu.

 

Obr. 1 – Kousek pod tímto místem, začínám vždy prohledávat potok.. Obr. 2 – Basty si zdejší potok, vždycky moc užil. Obr. 3 – První poklad o velikosti 15 mm.
Obr. 4 – Podezřelý červený kámen v potoce. Obr. 5 – Červená halže o velikosti 16 mm. Obr. 6 – Další pěkná halže, velikost vzorku 57 mm.
Obr. 7 – Stejný vzorek z jiného úhlu. Obr. 8 – Střípek červené halže o velikosti 21 mm. Obr. 9 – Pohled na stejnou halži z jiné strany.
Obr. 10 – Achát, velikost 82 mm. Obr. 11 – Další podezřelý kousek červeného šutru. Obr. 12 – Červená halže o velikosti 17 mm.
Obr. 13 – Achát, velikost vzorku 51 mm. Obr. 14 – Malá halže, velikost 15 mm. Obr. 15 – Červená halže, velikost 43 mm.
Obr. 16 – Nejhezčí vzorek dne , zatím mezi šutry. Obr. 17 – Hezká červená halže, velikost vzorku 47 mm. Obr. 18 – Pohled na stejný vzorek z jiného úhlu.
Obr. 19 – Největší vzorek achátu dne, velikost 114 mm. Obr. 20 – Mezi šutry je další achát. Obr. 21 – Achát, velikost vzorku 42 mm.

 

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.