• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Mýtinka – poprvé v roce 2017

 

7. 5. 2017 jsem po Malodolském potoku odjel kousek výš do Krušných Hor na lokalitu Mýtinka. Autem je to asi 3 minuty z Malodolského potoka. Jelikož vím, co mě čeká, nechávám v autě vše nepotřebné. V batohu mi zůstala pouze polní lopatka a geologické kladívku plus papíry na balení vzorků. Od silnice to je cca 400 metrů do slušného kopce, a tak se člověk pěkně zadejchá, než vůbec vyleze nahoru (Obr. 1). Spodní část lokality byla ve stavu stejném jako minulý rok (Obr. 2 – 4). Nemusel jsem ani kopat a jen obracel šutry a koukal, jestli náhodou něco neopršelo od posledních šutráků.

 

   
Obr. 1 - od silnice je to pěkně do kopce. Dole mám auto. Teď jsem asi ve čtvrtině stoupání. Obr. 2 - konečně na místě, spodní část lokality.
   
Obr. 3 - na horním patře spodní části je mnoho rozbitých šutrů. Obr. 4 - další pohled na horní plato. Mnoho šutrů se zde nechává opršet.

 

Na tomto místě jsem zkoušel své štěstí necelou půl hodinu. Podařilo se mi ukořistit pár pěkných vzorků, i když většina se dá považovat spíše za dokumentární a nebudou vystaveny mezi ostatní VIP vzorky (Obr. 5 – 8). Když jsem přepaběrkoval spodní část, mohl jsem se vydat na horní část.

 

   
Obr. 5 - první ukázka hematitu, velikost vzorku 49 mm. Obr. 6 - hezká ukázka křemene, vzorek o velikosti 86 mm.
 
Obr. 7 - další ukázka hematitu o velikosti 39 mm. Obr. 8 - tento kousek je velký 47 mm.

 

Nahoře nebylo pochyb o tom, že zde nějací šutráci již byli (Obr. 9 – 11). Začal jsem tedy postupně procházet každou část jednotlivých hald a pokračoval postupně až úplně na nejvyšší místo, které dávalo tušit, že zde někdo kopal. Vydrželo mi asi hodinu a půl a postupně se mi podařilo nashromáždit poměrně dost vzorků (Obr. 12 – 25). Přiložil jsem také fotografie vzorků, které byly ponechány na místě pro některé další šutráky (Obr. 26 – 28). Stále se zde dá nalézt pár pěkných kousků, a proto věřím, že někteří šutráci se sem po přečtení vydají a zkusí své štěstí.

   
Obr. 9 - horní část lokality. Obr. 10 - je tady hodně kopáno. Obr. 11 - nejvyšší bod horní části. Obr. 12 - křemenný ježek o velikosti 59 mm.
 
Obr. 13 - kombinace křemene a hematitu, velikost 92 mm. Obr. 14 - hematit, velikost 49 mm. Obr. 15 - další menší hematit o velikosti 48 mm. Obr. 16 - tento vzorek má velikost 52 mm.
   
Obr. 17 - nejmenší vzorek hematitu má velikost 17 mm. Obr. 18 - velikost tohoto je 82 mm. Obr. 19 - tento vzorek je velký 73 mm. Obr. 20 - lebník o velikosti 34 mm.
 
Obr. 21 - další kus, velikost 41 mm. Obr. 22 - pěkný ježek, velikost 48 mm. Obr. 23 - menší bráška o velikosti 35 mm. Obr. 24 - větší bráška, velikost 66 mm.
   
Obr. 25 - nejhezčí lebník, velikost vzorku 80 mm. Obr. 26 - tento vzorek jsem nechal na místě. Obr. 27 - další ponechaný vzorek hematitu. Obr. 28 - i tento poslední vzorek, jsem nechal ležet.