• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Mýtinka hematitová - první návštěva

Vyrazili jsme s Alim, Ivkou a Honzou z lokality Údolíčko - Malodolský potok na druhou a tou měla být Mýtinka s nalezištěm hematitů. Cestou z Malodolského potoka jsme minuli v jedné zatáčce lokalitu s růžovými blesky - acháty, ale naší zastávkou byly hematity. Asi po necelých 2 minutách jsme byli skoro na místě. Auto jsme nechali v jedné zatáčce a vyrazili směrem po cestě vzhůru. Došli jsme po 200 metrech k malé odbočce vlevo, které ihned skončila, protože dál byl už jen les. Museli jsme se vydrápat do kopce až na místo, které bylo vzdáleno od silnice cca 400 metrů. Já s Honzou jsme šli vpředu a Ali s Ivkou nám byli v patách. Honza říkal, že tu nedávno někdo kopal a ten někdo to tu evidentně pěkně zhuntoval. Jedná se o známou osobu mezi šutráky, ale nebudu toho pána raději jmenovat. Začali jsme přehrabovat haldu a úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Zůstali jsme tady asi hodinu a já měl pěkně napěchovanou tašku s velkým počtem hematitů (lebníků), křišťálů a ametystů. Ostatní se také činili, a proto nám cesta dolů dala víc zabrat než když jsme se drápali směrem nahoru. Byl jsem z této návštěvy nadšený a řekl si, že se sem musím zanedlouho vrátit. Fotografie z exkurze naleznete níže.

 

Obr. 1 – Horní halda je značně rozkopaná. Obr. 2 – Ze stejného místa pohled dolů. Obr. 3 – Hematit - velikost vzorku 39 mm. Obr. 4 – Hematit - velikost vzorku 197 mm.
Obr. 5 – Hematit - velikost vzorku 78 mm. Obr. 6 – Hematit - velikost vzorku 215 mm. Obr. 7 – Vzorek hematitu o velikosti 47 mm. Obr. 8 – Hematit, křemen - velikost vzorku 68 mm.
Obr. 9 – Hematit o velikosti 116 mm. Obr. 10 – Hematitová korunka na vzorku o velikosti 232 mm. Obr. 11 – Křemen, hematit - velikost vzorku 98 mm. Obr. 12 – Křemenná dutinka, velikost vzorku 83 mm.