• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Mýtinka 2018 podruhé

 

V sobotu 14. 7. 2018 jsem se vydal s Bastym na mou oblíbenou lokalitu v Krušných horách na Mýtinku. Auto jsem nechal jako obvykle a protože jsem neviděl žádné jiné, tak jsem měl jistotu, že budeme na místě sami. Cestou nahoru jsem koukal, jestli neuvidím nějaké ty hříbky, ale bohužel bez šance. Je veliké sucho a jediný kdo měl radost, byl Basty, protože byl na volno a mohl lítat, kam se mu chtělo (Obr. 1). Začal jsem inspekci jako obvykle na spodní části lokality (Obr. 2). Našel jsem zde několik slušných dokumentárních vzorků hematitů, křišťálů a záhněd (Obr. 3 – 12).

 

Obr. 1 – Basty pobíhá po lese. Obr. 2 – Tady jsem začal hledání hematitů. Obr. 3 – Zajímavý vzorek hematitu o velikosti 58 mm.
Obr. 4 – Pěkný vzorek lebníku o velikosti 41 mm. Obr. 5 – Vzorek s dutinami křišťálu, velikost vzorku 89 mm. Obr. 6 – Zajímavý vzorek vypadaných achátů a ameytstů.
Obr. 7 – Dobře patrné vrstvy hematitu, vzorek o velikosti 41 mm. Obr. 8 – Dokumentární vzorek lebníku o velikosti 70 mm. Obr. 9 – Stejný vzorek z jiné strany.
Obr. 10 – Dutinky křišťálu ve vzorku o velikosti 63 mm. Obr. 11 – Velký vzorek achátu a ametystu o velikosti 135 mm. Obr. 12 – Dutina křemene o velikosti 68 mm.

 

Po asi hodině jsme mohli jít kousek výš na bohatší horní část lokality (Obr. 13). Dopadlo to podle předpokladů, na horní části byl výskyt hematitů a křišťálů po dost větší. Vzorky na obrázcích 14 až 19 ukazují typické zdejší minerály. Já jsem se uhnízdil hned vedle největšího výkopu a podařilo se i vykutat celkem pěkné vzorky (Obr. 21 – 24).

 

Obr. 13 – Pohled na horní část hematitového naleziště. Obr. 14 – Menší vzorek křemene o velikosti 29 mm. Obr. 15 – Větší vzorek hematitu a křišťálu o velikosti 117 mm.
Obr. 16 – Křemenná dutinka o velikosti 22 mm. Obr. 17 – Jeden z dalších větších vzorků hematitu o velikosti 68 mm. Obr. 18 – Menší vzorek lebníku o velikosti 31 mm.
Obr. 19 – Menší vzorek hematitu o velikosti 53 mm. Obr. 20 – Zde jsem nalezl nejvíce hematitů. Obr. 21 – Zajímavý vzorek o velikosti 76 mm.
Obr. 22 – Menší, ale pěkný vzorek hematitu o velikosti 48 mm. Obr. 23 – Hematit, velikost vzorku 61 mm. Obr. 24 – Hematit, velikost vzorku 106 mm.

 

Když jsem zabraný do výkupu a tahal hemitity z hlíny na sluníčko, uviděl jsem divnou housenku (Obr. 25). Neznám její druh, ale byla skoro 10 cm dlouhá a po krátké chvíli se zase zarývala do hlíny. Po krátké pauze zaviněné návštěvou housenky jsem zase začal kopat. Zbylé vzorky (Obr. 26 – 29) mi udělali také velikou radost. Cestou dolů jsem ještě překontroloval spodní část lokality (Obr. 30) a šel směrem k autu. Chtěl jsem totiž zajít ještě na Růžové blesky a Malodolský potok.

 

Obr. 25 – Neurčený druh housenky. Obr. 26 – Vzorek hematitu, velikost 69 mm. Obr. 27 – Vzorek se záhnědami o celkové velikosti 62 mm.
Obr. 28 – Vzorek křemene (záhnědy) veliký 67 mm. Obr. 29 – Křišťálový vzorek o velikosti 56 mm. Obr. 30 – Plato spodní části naleziště.

 

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.