• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Mýtinka 2018

V neděli 8. 4. 2018 jsem vyrazil na další oblíbenou lokalitu v Krušných horách na Mýtinku pod Horní Halží. Auto jsem zaparkoval hned u malého vjezdu podél silnice a vydal se do kopce s plnou bagáží (cca 20 kilo). Předem jsem si slíbil, že neponesu žádnou velkou zátěž nazpět. Začal jsem tedy prohledávat dolní část lokality a po zhruba půl hodině, kdy bylo nalezeno jen pár dokumentárních vzorků, jsem se rozhodl vydat na horní část lokality. Strávené 2 hodiny byly plné celkem slušných nálezů hematitů. Dalo by se říci, že nejnadějnější je spodní výkop v horní části lokality. Každých 5 minut se mi podařilo objevit a vykopat nějaký ten pěkný vzorek hematitu. I když už je tato lokalita značně překopána, stále se daří nalézt spoustu pěkných vzorků a hlavně pro začínající šutráky je to zlatý důl. Přehled nalezených minerálů je na obrázcích 1 – 18.

Obr. 1 – Podezřelé bubliny. Obr. 2 – Nakonec to byl pěkný hematit na matrixu, velikost vzorku 163 mm. Obr. 3 – Menší hematit o velikosti 54 mm.
Obr. 4 – Dokumentární vzorek lebníku o velikosti 205 mm. Obr. 5 – Hematitový rampouch o výšce 145 mm. Obr. 6 – Největší vzorek lebníků, velikost 178 mm.
Obr. 7 – Zajímavý vzorek lebníku o velikosti 67 mm. Obr. 8 – Dokumentární vzorek lebníku o velikosti 59 mm. Obr. 9 – Vzorek lebníku, velikost 64 mm.
Obr. 10 – Dokumentární vzorek hematitu o velikosti 51 mm. Obr. 11 – Menší vzorek křišťálu o velikosti 44 mm. Obr. 12 – Jeden z větších vzorků hematitu o velikosti 103 mm.
Obr. 13 – Menší vzorek hematitu veliký 32 mm. Obr. 14 – Menší vzorek lebníku o velikosti 21 mm. Obr. 15 – Větší vzorek hematitu o velikosti 86 mm.
Obr. 16 – Menší vzorek hematitu o velikosti 69 mm. Obr. 17 – Jeden z dalších větších vzorků hematitu o velikosti 102 mm. Obr. 18 – Přehled všech nalezených vzorků.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.