• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 1 / 5

Aktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Epidotové místo

Ráno dne 6. 4. 2019 jsem se rozhodl, že se poprvé vypravím na místo, kde se dají nalézt epidoty. Tím místem je malý lůmek pod obcí Mýtinka. Pokud pojedete z obce Údolíčko směrem na Horní Halži, tak v ostré pravotočivé zatáčce zaparkujete auto a vydáte se lesní cestou do poměrně velkého kopce. Pokud půjdete zhruba 400 metrů, tak dorazíte na rozcestí. Zde se vydáte směrem doleva a po asi 20 metrech uvidíte nalevo od cesty malý lůmek, ze kterého je vidět na protější straně obec Horní Halže (Obr. 1 – 6). Po obchůzce lokality mi bylo jasné, že nejnovějším a tím pádem i nejnadějnějším místem pro nález epidotů bude výkop pod převysem. Než jsem, ale začal kopat v tomto výkopu, vystoupil jsem nahoru na skálu, kde bylo pár kamenů s epidoty, které ovšem nebyly velké kvality a jednalo se především o dokumentární vzorky. Nicméně se mi podařilo nalézt jeden pěkný vzorek křemene (Obr. 7). Jakmile jsem slezl ze skály, začal jsem prohledávat již staré kameny, které zde leží pod spadaným listím. Mezi celkem slušnými epidoty, převážně mléčné barvy, je možné najít aktinolity, kalcity nebo křemeny, ovšem ty jen menším počtu. Nalezené vzorky z těchto míst můžete vidět na Obrázcích 8 – 23. Po zhruba dvou hodinách se mi podařilo zalézt do výše zmíněných výkopů pod převysem a tady začalo to pravé epidotové dobrodružství. Po pár minutách jsem vytloukl, jene podezřelý kámen a po omytí se ukázal krásný krystal epidotu, nejlepší za celý den (Obr. 24 a 25). Pokud se nebojíte kopat, můžete zde zažít opravdový epidotový orgasmus . Zbytek nalezených vzorků je možné vidět na Obrázcích 26 – 34. Na závěr jsem udělal ještě panoramatickou fotku celého naleziště. Místo můžu všem vřele doporučit, protože zde najde epidoty úplně každý šutrák. Takže hodně štěstí všem a jako vždy nezapomínejte po sobě uklízet.

Obr. 1 – spodní část lokality. Obr. 2 – toto je starší část lokality pod skalou. Obr. 3 – skála má na výšku zhruba 7 metrů. Obr. 4 – zde je převys, pod kterým jsem kopal. Obr. 5 – pohled z vrcholku skály.
Obr. 6 – na druhé straně na kopci je obec Horní Halže. Obr. 7 – kalcit – velikost vzorku 105 mm. Obr. 8 – epidot – velikost krystalu 31 mm. Obr. 9 – epidot – velikost krystalu 43 mm. Obr. 10 – epidot – velikost vzorku 122 mm.
Obr. 11 – epidot – velikost vzorku 182 mm. Obr. 12 – stejný vzorek po zformátování. Obr. 13 – epidot – velikost krystalu 20 mm. Obr. 14 – epidot – velikost krystalu 22 mm. Obr. 15 – kalcit, křemen – velikost vzorku 181 mm.
Obr. 16 – epidot – velikost krystalu 43 mm. Obr. 17 – křemen – velikost vzorku 109 mm. Obr. 18 – epidot – velikost vzorku 112 mm. Obr. 19 – detail předchozího vzorku. Obr. 20 – kalcit – velikost vzorku 52 mm.
Obr. 21 – epidot – velikost krystalu 20 mm. Obr. 22 – epidot – velikost vzorku 69 mm. Obr. 23 – epidot – velikost krystalu 33 mm. Obr. 24 – epidot – velikost krystalu 41 mm. Obr. 25 – deatil předchozího vzorku.
Obr. 26 – epidot – velikost vzorku 61 mm. Obr. 27 – epidot ve skále. Obr. 28 – deatil epidotu. Obr. 29 – aktinolit – velikost vzorku 73 mm. Obr. 30 – epidot – velikost krystalu 29 mm.
Obr. 31 – epidot – velikost krystalu 43 mm. Obr. 32 – deatil předchozího vzorku. Obr. 33 – další deatil předchozího vzorku. Obr. 34 – největší vzorek epidotu o velikosti krystalu 53 mm. Obr. 35 – panoramatický snímek celého naleziště.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.