• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Ametystová mýtinka

Dne 8. 9. 2018 jsem vyrazil opět do Krušných hor. Tentokrát byla cílová destinace ametystová mýtinka, kterou jsem objevil minulý rok poprvé. Nechal jsem auto pod starou sjezdovkou a vydal se vpravo podél lesa až přímo k místu nálezu ametystů a křemenů. Je to poměrně strmě dolů, a proto doporučuji netahat s sebou nic moc těžkého. Cesty nazpátek do kopce bývají dosti namáhavé, když máte batoh plný kamení . Od silnice je to cca 5 – 7 minut pomalou chůzí, takže daleko to rozhodně není. Místo se nachází pod kopcem v poměrně hustém lese, kde je občas slabě slyšet automobily z okolních silnic. Na této lokalitě je důležité mít kladívko na formátování a dostatek balicího papíru, do kterého budete své úlovky dávat. Voda není zapotřebí, protože kousek pod lokalitou je potok, ve kterém můžete šutry umýt. Při této návštěvě je dobré také obracet již vykopané šutry, protože jsou zde haldy plné překvapení a je možné, že nebudete ani kopat. Ponejvíc je možné zde nalézt ametysty a křemeny. Při své výpravě se mi zde povedlo strávit skoro 5 hodin a ani mi to nepřišlo, že bych byl zde tak dlouho. Necelé dvě hodiny mi trvalo formátování nalezených vzorků. Jak se můžete přesvědčit, níže byla návštěva poměrně úspěšná. Tato lokalita je stále velmi produktivní a nejednomu šutrákovi udělá svými poklady radost. Jako na každé lokalitě je zapotřebí po sobě uklidit, takže na to prosím myslete. Hodně štěstí všem.

Obr. 1 – Úplně dole mezi stromy je lokalita. Obr. 2 – První část lokalita s ne tak hojnými nálezy. Obr. 3 – Asi nejnadějnější místo nálezů ametystů. Obr. 4 – Všechny nalezené vzorky pěkně pohromadě. Obr. 5 – Další odkládací místo.
Obr. 6 – Ametystová krásná korunka, velikost vzorku 146 mm. Obr. 7 – Největší a nejhezčí vzorek ametystu o velikosti 305 mm. Obr. 8 – Detail korunky z předchozího vzorku. Obr. 9 – Ametystová korunka o velikosti 113 mm. Obr. 10 – Ametystový vzorek o velikosti 31 mm.
Obr. 11 – Ametystová korunka, velikost vzorku 97 mm. Obr. 12 – Další ametystová korunka, velikost vzorku 110 mm. Obr. 13 – Ametystová dutinka. Velikost vzorku 91 mm. Obr. 14 – Ametystový ježek o velikosti 53 mm. Obr. 15 – Pěkná ametystová dutinka, velikost vzorku 119 mm.
Obr. 16 – Ametystový ježek, velikost vzorku 126 mm. Obr. 17 – Pěkný křemenný ježek o velikosti 129 mm. Obr. 18 – Velký vzorek s ametystovou korunkou. Obr. 19 – Detailní pohled na ametystovou korunku z předešlého vzorku. Obr. 20 – Malinký, ale o to hezčí ametystový ježek. Velikost vzorku 51 mm.
Obr. 21 – Hezký ametystový vzorek potažený limonitem, velikost vzorku 76 mm. Obr. 22 – Křemenná drúza o velikosti 63 mm. Obr. 23 – Křemenná korunka, vzorek o velikosti 77mm. Obr. 24 – Achát a ametyst, vzorek o velikosti 98 mm. Obr. 25 – Ametystová dutinka o velikosti 42 mm.
Obr. 26 – Křemenná korunka o velikosti 72 mm. Obr. 27 – Další korunka z křemene. Velikost největšího krystalu 18 mm. Obr. 28 – Achát a ametyst, velikost vzorku 85 mm. Obr. 29 – Ametystový ježek potažený limonitem, velikost vzorku 131 mm. Obr. 30 – Parádní ametystová drúza o velikosti 59 mm.
Obr. 31 – Super ametystové oko, velikost vzorku 61 mm. Obr. 32 – Neočištěný ametystový ježek o velikosti 57 mm. Obr. 33 – Stejný vzorek po omytí. Obr. 34 – Ametystová malá hradbička, velikost vzorku 42 mm. Obr. 35 – Achát, velikost vzorku 108 mm.

Video z další místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.