• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

První návštěva v roce 2015

Dne 20. 10. 2015 jsme se s Alim vydali na mineralogickou lokalitu v Krušných horách, která bude co nevidět patřit mezi zaniklé. O Loučné s místními pseudomorfózami po leucitu mi Ali povídal už někdy v létě, ale pro mě to byl šutr, který mě vůbec nezaujal. Když jsem poslouchal jak básní o leucitech, tak se mi tyto šutry začali také víc a víc zamlouvat. Bylo rozhodnuto, 20. 10. 2015 vyrazíme do Loučné (Obr. 1). Samo sebou jsem se vybavil vhodným oblečením a především velkým množstvím tašek a kýblem, do kterých měly být pěchovány naše úlovky. Lokalitu jsme našli snadno, a i když jsme ještě nebyli na přesném místě, tak nám to nedalo a koukali si pod nohy v domnění, že tady toho bude moc a nesmíme propásnout žádnou příležitost ke sběru těchto kamínků. Přeci jenom se tady bagrovalo a to se sbírá a hledá daleko snadněji. Na vybagrované cestě jsme, ale nenašli vůbec nic. Prohrabávali jsme se i zářezem, který udělala těžká technika, ale kromě starých zvětralých šutrů zde nebylo nic.

 
 
Obr. 1 - lokalita za denního světla, krátce po našem příjezdu. Obr. 2 - Ali hraboší mezi lehce a silně zvětralými leucity.
 

Přesný popis byl uveden k bezovému keři. Ali tedy zašel k vyhloubené přehrabané jámě, kde byly leucity sice v hojné míře snad na každém metru, ale byly tak zvětralé, že nadšení rázem vyprchalo (Obr. 2). Ve zbytku dne jsem sice našel asi jeden pěkný kousek, ale ten jsem objevil až doma při čištění (Obr. 3). Večer kolem 19 hodiny, když jsme opouštěli lokalitu, jsem byl obtěžkán asi 30 kily zvětralého kamení. Z této váhy šlo 29,9 kg to háje. Trochu jsem se zapotil, než jsme došli dolů k autu, ale co, na první návštěvu to nebylo zas až tak špatné a příště to bude jistě lepší (Obr. 4).

 
   
Obr. 3 - můj nejhezčí vzorek srostlice o velikosti 30 mm. Obr. 4 - blázen s čelovkou ještě před odchodem z lokality.