• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Druhá návštěva v roce 2015

 

Uběhl týden od naší první návštěvy s Alim za vytouženými pseudomorfózami po leucitu a my si řekli, že naše první návštěva byla pouze seznamovací, ta druhá dopadne tak, že to pro nás určitě budou žně. Vydali jsme se brzy ráno, abychom mohli na 3 hodinu odpolední odjet zpátky do Mostu. Přijeli jsme na místo a naštěstí nás vítalo sluníčko, i když teplota nebyla nějak vysoká (Obr. 1 a 2).

 
   
Obr. 1 - krásně sluníčkem zalitá obec Kurort Oberwiesenthal v Německu. Obr. 2 - na této haldě jsme nenašli při první návštěvě vůbec nic.
 

Rovnou jsme vyrazili na místo posledního sběru a než jsme se domluvili, vlezl jsem do díry a začal kopat (Obr. 3). Po chvilce kopání se začaly objevovat první "leucity", žádné zvětralé mrchy, ale pěkně krystalované kousky. V tu dobu jsem chytnul takovou euforku, že mě do 2 hodin odpoledne nemohl Ali dostat z díry, říkal, že jsem takový český úkáčko. Sběr probíhal asi takto: já byl v díře a kopal zeminu, když se objevil podezřelý kámen, podal jsem ho Alimu, jeden mě a jeden jemu (Obr. 4). Zbylou zeminu jsem vyhazoval nahoru, kde Ali seděl a přehraboval, aby nám náhodou něco neuteklo.

 
 
Obr. 3 - díra v které se nacházejí leucity. Podle Aliho jsem ji za ten den zvětšil dvojnásobně. Obr. 4 - nakoupané neučištěné kousky v mém kýblu.
 

Když jsme skončili a vrátili opět vše do původního stavu, tak jsme šupajdili domů (Obr. 5 a 6), abychom mohli čistit ty naše poklady. Byla to opravdu úspěšná mise za pseudomorfózami po leucitech (Obr. 7 a 8), snad stihneme ještě jednu na jaře, než se začne stavět na místních pozemcích.

 

   
Obr. 5 - Alimu se jeho úlovky také docela pronesly. Obr. 6 - Ali byl štastný jako malý harant, aby také ne, konečně jsme měli naše vytoužené šutry.
 
Obr. 7 - krasavci již na stojáncích, ale ještě bez popisků. Obr. 8 - další kousky"leucitů" do vytrýnky.