• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 1 / 5

Aktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Granáty z Linhornky

Ve stejný den 23. 2. 2019 jsem vyrazil po Paškapole u Bořislavi na lokalitu Linhornka u obce Staré (Obr. 1). Jelikož bylo pozdní odpoledne, nebylo moc času na delší zastávku. Nikdy se mi tuto lokalitu nepodařilo najít na mapách, ale věřil jsem, že pomocí fotek mineralogů výchoz u pole najdu. Auto jsem nechal za cedulí konec obce Staré směrem na Třebívlice a vyrazil jen tak na lehko s malým batůžkem nahoru do kopce nad vesnici. Na druhou stranu se mi naskytl krásný pohled na Blešenský vrch a větší Solanskou horu (Obr. 2). Chvilku jsem procházel sadem ovosných stromů na vrcholu kopce, kde ještě ležel ve stínu zbytek sněhu (Obr. 3). Nějak jsem prostě tušil kam jít a asi po 5 minutách se otevřel ten známý pohled na výchoz kousek od pole (Obr. 4 a 5). Plný očekávání jsem zalezl do díry a začal kopat jak šílenec v domění, že se mi podaří najít nějaké pěkné pyropy. Zhruba po dvaceti minutách překotného bouchání jsem toho nechal a začal prohledávat již dávno vykopaný materiál, jenž zde ležel od šutráků, kteří zde byli přede mnou. Můj první český granát nenechal na sebe dlouho čekat (Obr. 6). Po chvíli se objevovaly další a další. Ztrávil jsem tady asi hodinu a dařilo se mi nalézat samé nevelké granáty (Obr. 7 – 19). Dal jsem tomu tedy posledních 5 minut a v přehrabované suti se mi podařil najít zatím můj nejlepší kousek (Obr. 20). Před odchodem z lokality mi to stejně nedalo a prošel jsem ještě okolní část pole, ale bohužel bez úspěchu. Nicméně i tak mě zdejší lokalita potěšila, protože mi nabídla své poklady př první návštěvě. Začínajícím šutrákům mohu ze své zkušenosti poradit, že se vyplatí prohrabat již nakopaný materiál a určitě se Vám nějaký ten pyrop mezi prsty objeví.

Obr. 1 – Vrch Linhornka ze strany od obce Staré. Obr. 2 – Výhled na Blešenský vrch a Solanskou horu. Obr. 3 – Zbytky sněhu na vrcholu Linhornky. Obr. 4 – Pohled od výchozu směrem na obec Leská. Obr. 5 – Tady se ukrývají poklady.
Obr. 6 – První pyrop hurá, to je macek . Obr. 7 – Pyrop nahoře na matrixu. Obr. 8 – Další pyrop na matrixu. Obr. 9 – Výchoz pod vrchem Linhornka. Obr. 10 – V tomto materiálu toho bylo nejvíce.
Obr. 11 – První větší pyropy v peridotitu. Obr. 12 – Další pyrop zarostlý do peridotitu. Obr. 13 – Na světle jsou pyropy krásně červené. Obr. 14 – Zde jich pár máme. Obr. 15 – Další macek .
Obr. 16 – Všechny pyropy jsou velikosti 1 - mm. Obr. 17 – Další ukázka dokumentárního vzorku. Obr. 18 – Krásná rubínová barva je pro pyropy charakteristická. Obr. 19 – Pár velkých kousků u sebe . Obr. 20 – Nejhezčí vzorek s největším krystalem o velikosti 5 mm.

Video z další místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.