• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Severní a jižní část lomu

Dne 9. 7. 2015 jsem s mojí přítelkyní Kačenkou, její sestrou Pájou s manželem Michalem a jejich dětmi Táďou a Tobíkem (TéTéčka), vyrazili na jednu lokalitu, o které toho bylo už hodně napsáno. Jedná se o zašlý postupně se zatápějící lom mezi obcemi Lahošť a Jeníkov. Přijeli jsme na místo za krásného sobotního odpoledne, sluníčko svítilo, a tak jsme tu zůstali až skoro do večera. Cestou dolu k lomu se kluci vyptávali, jak baryty vypadají a nemohli se dočkat, až začnou dolovat své první šutry. Tábor jsme si udělali jako vždy dole u vody, hned vedle ohniště (Obr. 1). Naším cílem bylo prozkoumat jižní část lomu (Obr. 2). Kluci se bezmyšlenkovitě vrhli vstříc novým objevům a sbírali snad každý kámen, který byl trochu podezřelý. Na vrcholku jednoho odvalu, na severní straně, se nakonec zadařilo (Obr. 3). Táďa našel pěknou mušli, kterou okamžitě sbalil a snad ji má dnes ve své vytrýnce (Obr. 4).

   
Obr. 1 - základní tábor máme hned vedle ohniště. Obr. 2 - tuto část nemám ještě úplně zmapovanou.
 
Obr. 3 - na tomto odvalu se nám konečně začalo dařit. Obr. 4 - pěkný kousek mušle a o kus dál malý kalcit.

Dále se zde dalo najít spousty kalcitů (Obr. 5), které měli velikosti od nejmenších pár centimetrů velkých drúz, až po několik decimetrových kusů. Pro mě bylo největším lákadlem objevit pyritovou konkreci, kterou jsem ještě ve své sbírce neměl. Po asi hodinovém procházení po lomu se mi podařilo najít první z nich (Obr. 6). Dále následovali další pěkné vykopané kousky konkrecí ve velikosti několika milimetrů až po několikacentimetrové kousky (Obr. 7 a 8). Když jsme se vraceli směrem k ohništi, tak u pravé strany, kde je zatopená část s nejlepšími kousky barytů, mě upoutali dva kameny. Byly to otisky mušlí, které jsou tu rozházené po celé ploše svahu (Obr. 9 a 10). Po návratu k ohništi jsme si dali opečené klobásy i buřty a po vytrávení se vydali směrem k autům a domů. Lokalita má stále co nabídnout a věřím, že si každý šutrák tady najde nějaký ten poklad.

   
Obr. 5 - kalcity se to tu jenom hemžilo, stačilo si vybírat. Obr. 6 - první pyritová konkrece tohoto dne. Bohužel ne moc dobré kvality, velikost vzorku 40 mm.
   
Obr. 7 - tento krasavec už je ve vytrýnce, velikost 68 mm. Obr. 8 - pěkná pyritová koule o průměru 44 mm.
   
Obr. 9 - otisk mušle, velikost vzorku 43 mm. Obr. 10 - další otisk mušle, velikost vzorku 39 mm.