• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Na Jeníkov za pyrity

Dne 28. 6. 2018 jsem vyrazil na mou oblíbenou lokalitu Jeníkov. Toužil jsem konečně nalézt nějakého pěkného pyritového ježka. Počasí bylo celkem příjemné a na to, že jsem dorazil na místo až po 6 hodině, tak bylo poměrně teplo. Auto jsem zaparkoval poblíž lokality v poli a vydal se cestou dolů do lomu (Obr. 1). Tentokrát jsem začal svou pouť za pyrity na levé straně lomu (Obr. 2). Nejprve si musí oči navyknout na typický vzhled pyritů v prašném prostředí (Obr. 3) a poté už můžete vyzobávat jeden pyrit za druhým (Obr. 4). Pokud máte velké štěstí tak naleznete v malých rýhách po dešti poměrně bohaté vzorky pyritu (Obr. 5 – 10).

Obr. 1 – Příchod na milované místo ze severu. Obr. 2 – Odvaly na jižní straně lomu . Obr. 3 – Nepatrný zaprášený šutr. Obr. 4 – Pyritová konkrece o velikosti 57 mm. Obr. 5 – Tady jsou hned tři na jednom místě.
Obr. 6 – Detail předchozího obrázku. Obr. 7 – Další z mnoha pyritů. Obr. 8 – Vzorek o velikosti 48 mm. Obr. 9 – Další pyrit o velikosti 45 mm. Obr. 10 – Pyritová koule 39 mm.

Mimo jiné je zde možné nalézt kromě pyritů také velké množství mušlí, ale většinou jsou polámané (Obr. 11). Měl jsem štěstí, že jsem zde objevil také otisk listu třetihorních stromů (Obr. 12). Není problém najít poměrně slušné kalcity (Obr. 13), ale tato výprava byla zaměřena na pyrity a tak jsem je nechal ležet. U jedné rýhy, která vedla až k vodě, se konečně na mě usmálo štěstí. Zpočátku jsem koukal na každičké rýhy, ale až úplně dole byl skrytý poklad. Těsně před vodou ležel můj vysněný velký pyritový ježek (Obr. 15 – 18). Další nálezy již nebyly tak vyvedené, ale i tak mi udělaly radost (Obr. 19 – 22) .

Obr. 11 – Jeden z lepších vzorků zdejších mušlí. Obr. 12 – Pěkný otisk zatím mnou neurčeného stromu. Velikost vzorku 32 mm. Obr. 13 – Ukázka typických místních kalcitů. Obr. 14 – V takovýchto rýhách máte nejvíce šancí najít nějaký ten pyrit.
Obr. 15 – Tak se konečně zadařilo, jen tam pěknej ježek. Obr. 16 – Zatím můj nejhezčí nalezený pyrit. Velikost vzorku 74 mm. Obr. 17 – Po omytí vypadá ještě lépe. Obr. 18 – Krásné a velké bodliny.
Obr. 19 – Menší vzorek pyritu o velikosti 28 mm. Obr. 20 – Malá pyritová konkrece, velikost vzroku 31 mm. Obr. 21 – Další kousek pyritu u vody. Obr. 22 – Velikost vzorku 46 mm.

Před odchodem k autu jsem se ještě namlsal pohledem na barytovou stěnu plnou krásných třpytivých barytů (Obr. 23 – 27) a poté mazal domů. Při odjezdu jsem si všiml výstražné cedule, která upozorňuje na možná nebezpečí, takže pokud jsem vyrazíte dávejte si pozor kam šlapete.

Obr. 23 – Barytová stěna na severovýchodní straně lomu. Obr. 24 – Baryty jsou schovány i v puklinách. Obr. 25 – Tyto vzorky jsem nechal na místě pro jiné šutráky.
Obr. 26 – Na půl pobouchaná barytová stěna. Obr. 27 – Krásný detail na stěnu s baryty. Obr. 28 – Nově instalovaná informační tabule.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.