• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Letos poprvé a asi naposledy

 

Jelikož jsem odvolil již v pátek, měl jsem tedy volnou sobotu a mohl vyrazit s Rozinkou na kamení. Posledně jsme si slíbili, že vyrazíme na kameny a kam jinam zajít na šutry, než do Jeníkova. Bylo krásné slunečné odpoledne, takže lom u vody byla dobrá volba. Auto jsme zaparkovali kousek od cesty k lomu. Dolu k vodě se šlo pěkně a z dálky už na nás vykukovala krásná modrozelená barva vody (Obr. 1 – 3). Než jsme došli na místo ve východní části lomu, našla Rozinka pěkných pár hub (Obr. 4 a 5). Po krátkém houbaření se nám podařilo nalézt místo, kde se začaly objevovat celkem slušné vzorky (6 – 10). Jako první našla Rozinka mušli v matrixu (Obr. 11), poté se jí povedl nález zkamenělé větve v kalcitu (Obr. 12) a já po chvíli našel pěknou mušli také (Obr. 13). Po asi necelé půl hodině jsme se přesunuly na jižní část lomu (Obr. 14 – 16). Tady se nám povedli nejhezčí nálezy zkamenělin (Obr. 17 – 19). Po další hodině jsme zakončili naší výpravu po zkamenělinách zdejšího lomu na jeho západní straně. I tady se nám dařilo a hlavně pyritové konkrece a kalcity zde byly zastoupeny v hojném počtu (Obr. 20 – 23). Zde jsme vydrželi zhruba další hodinu a pak zašli dolů k vodě, abychom mohli naše nálezy očistit (Obr. 24). Vyčištěné omyté vzorky najednou vypadaly úplně jinak (Obr. 25 – 33). Vydali jsme se tedy na cestu zpět (Obr. 24) a ještě před odchodem provedli obhlídku míst, kde se nalézají baryty a radiobaryty (Obr. 35 a 36). Na stěnách se nalézaly pěkné radiobaryty (Obr. 37 a 38), ale dolování v křemenci by bylo na dlouho a jelikož již nebylo skoro nic vidět (Obr. 39), museli jsme dobývání těchto minerálů na jinou návštěvu.

Obr. 1 – příchod k vytouženému místu ze severní strany. Obr. 2 – dnes máme štěstí, nikdo tady zatím není. Obr. 3 – tato část svahů bývá terčem motorkářů.
Obr. 4 – první nález Rozinky, kozák. Obr. 5 – za chvilku našla další dva kozáky :-) Obr. 6 – ve skoro potopené části se ukrývají ty nejlepší vzorky radiobarytů, bohužel leží pod vodou.
Obr. 7 – fotka na které je vidět severní část lomu. Obr. 8 – a tady jsme začali naše hledání. Obr. 9 – detailní pohled na svahy místního lomu.
Obr. 10 – tentokráte jsme se vydali po dolním platu. Obr. 11 – Rozinky první pěkný nález mušle. Velikost vzorku 53 mm. Obr. 12 – poté našla ještě pěkné otisky větví. Velikost většího úlomku 56 mm.
Obr. 13 – mě se povedlo nalézt tuto mušli. Velikost vzorku 68 mm. Obr. 14 – odzadu nám to trvalo až sem asi půl hodiny. Obr. 15 – severní část lomu focena z protější strany.
Obr. 16 – tady to začalo být s nálezy zajímavé. Obr. 17 – pěkný nález araukaritu v kalcitu. Velikost vzorku 124 mm. Obr. 18 – zajímavý nález pyritu v matrixu. Velikost pyritu 29 mm.
Obr. 19 – můj zatím nejhezčí nález mušlí v matrixu. Velikost vzorku 76 mm Obr. 20 – Rozinka našla pěkný vzorek kalcitu. Velikost vzorku 41 mm. Obr. 21 – po chvilce objevila další mušli. Velikost mušle 43 mm.
Obr. 22 – nejhezčí nález pyritové konkrece, který jsem daroval Rozince, velikost vzorku 53 mm. Obr. 23 – tento zajímavý kousek pyritu našla kousek ode mě. Velikost vzorku 32mm. Obr. 24 – pak začalo čištění nalezených vzorků.
Obr. 25 – očištěný pyrit v matrixu z Obr.18. Obr. 26 – tento pěkný pyrit se vybarvil až po očištění. Velikost vzorku 42 mm. Obr. 27 – očištěná pyritová konkrece z Obr. 22 po očištění.
Obr. 28 – stejný vzorek z jiné strany. Obr. 29 – očištěný pyrit z Obr. 23. Obr. 30 – další pyritová konkrece o velikosti 49 mm.
Obr. 31 – žraločí zub v matrixu, velikost vzorku 52 mm. Obr. 32 – omytý vzorek z Obr.19. Obr. 33 – vyčištěný vzorek kalcitu.
Obr. 34 – v této části jsme našli ty nejhezčí vzorky. Obr. 35 – Rozinka před barytovou stěnou. Obr. 36 – našla tam i malý vchod :-)
Obr. 37 – ukázka místních radiobarytových stěn. Obr. 38 – tady byly opravdu pěkné krystalky radiobarytů. největší krystal o velikosti 21 mm. Obr. 39 – večerní loučení s místním lomem.

 

Video z další místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.