• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Jeníkov - první návštěva

Dne 3.10.2015 jsem s mojí přítelkyní Kačenkou vyrazili na jednu lokalitu, o které toho bylo už hodně napsáno. Jedná se o zašlý postupně se zatápějící lom mezi obcemi Lahošť a Jeníkov. Přijeli jsme na místo za krásného sobotního odpoledne, sluníčko svítilo, zima ještě nebyla a tak jsme tu zůstali až skoro do večera. K lomu se jde ze severu (Obr. 1 a 2), mezi zahrádkami jsme nechali auto a na místo došli zhruba po 5 minutách. Cestou dolů k vodě se po pravé straně objevovaly stěny plné barytů, ale ty nejlepší kousky nás čekaly až dole u vody (Obr. 3 a 4).

   

Obr. 1 - cesta ze severu, nejlepší část s radiobaryty.

Obr. 2 - Kačenka na jedné s barytových stěn.

   

Obr. 3 - stěny pokryté baryty a radiobaryty.

Obr. 4 - v tomto místě jsou asi nejlepší vzorky.

Namasíroval jsem svaly a bušil do stěn z křemence jako hluchej do vrat. Kačenka si vzala telefon a zatím obcházela lom ze všech stran a dělala fotky všeho možného. Když se zhruba po hodině vrátila, měl jsem nakopáno už celkem dost vzorků a tak jsem mohl začít formátovat (Obr. 5). Kátě to nedalo a šla ještě kopat a hledat se mnou. Musím přiznat, že nacházela opravdu pěkné kousky radiobarytů (Obr. 6 a 7).

   

Obr. 5 - formátování byla pakárna. 

Obr. 6 - vzorek barytu o velikosti 95 mm. Obr. 7 - vzorek barytu o velikosti 113 mm.  

Nejlepší a největší radiobaryt (Obr. 8) jsem ale našel ve vodě. Vážil zhruba 6 kilogramů a cestou zpátky k autu jsem se opět proklínal, že sem tam ten kámen nenechal. Domů jsem opět přinesl kolem 30 kilogramů kamení, některé byly opravdu podařené (Obr. 9), to bylo radosti. Většina, ale byla potažena oxidy železa (Obr. 10). Tato lokalita nás opravdu nadchla a budeme se sem vracet i nadále. Lokalitu jsem po sobě uklidil a nechal zde ještě naformátované menší kusy barytů pro další šutráky, tak možná některý Váš šutr je ode mě. 

     
Obr. 8 - nejhezčí kousek radiobarytu, velikost 330 mm. Obr. 9 - další povedený kousek o velikosti 297 mm. Obr. 10 - vzorek radiobarytů potažených oxidy železa, velikost 106 mm.

 

Nyní si ještě můžete prohlédnout zatopený lom, tak jak ho nafotila Kačenka během své obchůzky.

     
Obr. 11 - zde se ukrývají zajímavé sedimenty (žraločí zuby, mušle), ale také pyritové konkrece. Obr. 12 - v této zatopené části jsou ukryty nejhezčí radiobaryty. Obr. 13 - na druhé straně se dají pyritové konkrece nalézt také.
     
Obr. 14 - bylo krásně, a tak se daly pořídit pěkné fotky lomu. Obr. 15 - tyto stěny na druhé straně lomu nemají moc pěkné radiobaryty. Obr. 16 - krásně čistá voda. Podařilo se nám tady najít i želvu!
     
Obr. 17 - co se tady dá ještě nalézt? Obr. 18 - hladina v lomu neustále stoupá. Obr. 19 - hezký detail stěny s radiobaryty.
     
Obr. 20 - bohužel je jich poměrně dost poničených. Obr. 21 - barytová stěna o kus dál. Obr. 22 - krása těchto barytů by vynikla hned po omytí.