• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Vrchoslav 2018

Dne 26. 8. 2018 jsme s Kačenkou, její sestrou, švagrem a oběma jejich kluky sešli u Vrchoslavské pily. Kluci byli natěšení na místní šutry, hlavně menší Tobš. Cestou nahoru je to docela do kopce a tak jsme udělali přestávku, kde jsme s Tobšem a Míšou prohledávali haldu u cesty. Po asi 5 minutách jsem našel jen jeden malinkatý fluorit, a tak jsem mohl všem alespoň ukázat, co vlastně budeme hledat. Těšně pod kopcem jsme se opět všichni sešli. Čekal nás výstup mezi stromy do poddolovaného území, kam je zakázán vstup. Je to necelých 100 – 150 metrů strmého stoupání mezi stromy. Začali jsme tedy na nejvzdálenějším místě a zde jsme vydrželi asi necelou hodinu a půl. Poté se větší část účastníků vydala na cestu domů a já s Tobšem jsme zde ještě další skoro dvě hodiny vydrželi kopat. Za těch pár hodin se nám povedlo nalézt celkem slušné vzorky. Hlavně Tobš byl v sedmém nebi a vůbec se mu nechtělo odsud domů. Všechny nalezené šutry můžete vidět níže.

Obr. 1 – Dutina flouritů, velikost vzorku 127 mm . Obr. 2 – Nejhezčí vzorek s dutinou flouritů o velikosti 168 mm. Obr. 3 – Detail dutiny z jiného úhlu. Velikost největší krychle 15 mm.
Obr. 4 – Menší vzorek křemene o velikosti 32 mm. Obr. 5 – Hezká ukázka ukončeného krystalu křemene. Velikost vzorku 95 mm. Obr. 6 – Detail dutinky křemene s jiného úhlu.
Obr. 7 – Křemenná dutinka, velikost vzorku 82 mm. Obr. 8 – Stejný vzorek z jiného úhlu. Obr. 9 – Další křemenná dutinka, velikost největšího krystalu 4 mm.
Obr. 10 – Dutina křemene, velikost vzorku 78 mm. Obr. 11 – Vzorek křemene o velikosti 119 mm. Obr. 12 – Další křemenná dutinka, velikost největšího krystalu 8 mm.
Obr. 13 – typický vrchoslavský vzorek o velikosti 105 mm. Obr. 14 – Nejhezčí fluoritový vzorek o velikosti 114 mm . Obr. 15 – Detail fluoritové dutinky z předchozího vzorku.
Obr. 16 – Pěkná ukázka světlých fluoritů, velikost vzorku 101 mm. Obr. 17 – Křemenná dutinka o velikosti 75 mm. Obr. 18 – Největší vzorek fluoritů o velikosti 229 mm.
Obr. 19 – Křemenná dutinka, velikost vzorku 94 mm. Obr. 20 – Detail předchozího vzorku. Obr. 21 – Spodní část lokality.

Video z další místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.