• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

První návštěva Horní Krupky

Byla sobota 3. 10. 2015, krásné podzimní počasí a tak jsem vzal dceru Rozálku s sebou na průzkumnou činnost mineralogickou do Horní Krupky. Jelikož jsem tam nikdy nebyl, nechal jsem auto dole pod lanovkou a šupajdili jsme si to s Rozálkou do kopce pěkně po svých a jako vždy s plnou bagáží (2 sportovní tašky a kýbl). Po dobrých 600 metrech a několika nucených zastávkách jsme dorazili na haldu bývalé štoly Václav. V lese u haldy se to hemžilo živci a po chvilce našla Rozinka nádherný šutr plný biotitu (Obr. 1). Bohužel byl tam velký, že jsem odmítl ho vzít s sebou, tak jej máme alespoň na fotce. Při velkém prohrabování haldy nacházela ta malá potvora jeden molybdenit a cinvaldit za druhým (Obr. 2 a 3) a já pořád nic.

   
Obr. 1 - Rozinka právě objevila obrovský šutr plný biotitu. Obr. 2 - krásný vzorek molybdenitu o velikosti 62 mm. Obr. 3 - typický místní cinvaldit, velikost vzorku 90 mm.

No co je menší a k zemi to má blíž než já. Po asi 30 minutách jsme se vydali po haldě vzhůru asi 30 metrů ke štole Barbora, kde jsme si odpočinuli a dali menší sváču. Rózka chodila a nosila podezřelé kameny a já nestačil všechny ty skvosty dávat do tašek (Obr. 4, 5, 6 a 7). Ponejvíc zde byli biotity, cinvaldity, fluoritová žilovina, wolframity, fluority a molybdenity.

   
Obr. 4 - fluorit nalezený u štoly Barbora. Velikost krychlí 1 - 3 mm. Obr. 5 - Křemenná drúzka se zrnem bismutu. Velikost vzorku 78 mm.
   
Obr. 6 - další pěkný kus cinvalditu u štoly Barbora. Velikost vzorku 35 mm.  Obr. 7 - nádherná drúza křemene se zrnky kalcitu a wolframitu. Velikost vzorku 67 mm.

Hned vedle štoly Barbora, asi 20 metrů, je velká halda Zwickenpinge (Obr. 8). Tady nastaly další šutrácké galeje, v tom dobrém slova smyslu. Nacházeli jsme zde azurity, malachity, ametysty, amfiboly, apatity, wolframity, epidoty a hlavně mé vysněné kasiterity (Obr. 9, 10 a 11). Amfiboly, ametysty a epidoty zde někdo asi vysypal, ale i tak byly pěkné a skončily v mé sbírce. Po asi 30 minutách jsme se s Rozinkou začali drápat nahoru a zde ta mrška našla krásného křemenného ježka (Obr. 12). Samozřejmě jsem byl rád a pochválil jí, navíc dodnes ho má mezi svými kameny schovaný. Mě se povedl také jeden pěkný nález, a to araukarit (Obr. 13).

 
Obr. 8 - Rozinka na haldě Zwickenpinge pozdě odpoledne. Obr. 9 - nejhezčí nalezený kasiterit. Velikost krystalu 9 mm. Obr. 10 - ametyst nalezený dole u haldy Zwickenpinge. velikost vzorku 51 mm. 
   
Obr. 11 - další minerál, který zde někdo vysypal - epidot. Velikost vzorku 112 mm. Obr. 12 - Rozinky další pěkný nález - drúza krystalků křemene. Velikost vzorku 58 mm. Obr. 13 - nalezený araukarit mě opravdu potěšil. Velikost vzorku 38 mm. 

Uklízení ani nemuselo probíhat, protože všechny nalezené šutry byly již dávno vykopané a opršené. Po necelých 2 hodinách strávených na haldě jsme se vydali směrem k autu. Já jako vždy obtěžkán nákladem šutrů, tentokrát to bylo dohromady asi 30 kilogramů, s Rózkou na zádech, která se nechala párkrát poponést. Když jsme dorazili k autu, byla už skoro tma, ale stálo to za to. Malá byla šťastná, že našla hodně šutrů a mě čekalo další štěstí doma. Nejen, že nám Kačenka udělala fantastickou večeři, ale ještě jsem při čištění objevil v jednom šutru bismutin (Obr. 14). Stále jej mám ve sbírce na čestném místě. Zkrátka a dobře, Krupka je plná překvapení a budu sem určitě jezdit častěji.

 

 
Obr. 14 - překvapení na závěr, v dutince je bismutin. Velikost krystalu 2 mm.