• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Horní Krupka 2018

Dne 30. 3. 2018 jsme se s mojí drahou a výraznější polovičkou vydali do Krupky na místní haldy. Auto jsme nechali úplně na začátku Hornické stezky a vydali se vzhůru do kopců. Překvapilo mě, že zde místní turisté či mikologové nechali nainstalovat informační cedule o místních druzích hub (Obr. 1). Celkem pěkně mají vyřešené seznámení se s houbami pro naše ratolesti. Po obeznámení se s houbami jsme prošli kolem štoly 7 spáčů (Obr. 2) a komínu 1 (Obr. 3) až na haldu Zwickenpinge (Obr. 4 a 5). Byl krásný slunečný den, tudíž jsme se mohli zdržet na haldě o něco déle. Kačenka procházela horní patro haldy a já zůstal dole a zatím kontroloval šutry, které zde nechali předchozí návštěvníci. Trvalo mi asi půl hodiny, než jsem našel první pěkný vzorek azuritu (Obr. 6). Pochopitelně zde leželi malachity, fluority, křemeny, wolframity a další minerály (Obr. 7 – 21). Po průzkumu na haldě Zwickenpinge jsme se šli ještě podívat štolu Starý Kryštof (Obr. 22), která je zabezpečená proti vniknutí místních zvědavců. Tato štola je asi 100 metrů od haldy Zwickenpinge pod Hornickou stezkou. Jedná se vlastně jen o komín štoly Starý Kryštof. Poté jsme se vydali nazpět k autu a míjeli stará známá místa (Obr. 23 – 25). Lokalita pořád nabízí hlavně začínajícím šutrákům dostatek vzorků.

Obr. 1 – Nově instalované informační tabule u Hornické stezky. Obr. 2 – Štola 7 spáčů. Obr. 3 – Kačenka u Komínu I. Obr. 4 – Haldu Zwickenpinge vyfocená z Hornické stezky. Obr. 5 – Pohled z jiné strany.
Obr. 6 – Nejhezčí vzorek azuritu o velikosti 38 mm. Obr. 7 – Vzorek azuritu, malachitu a mědi o velikosti 72 mm. Obr. 8 – Araukarit, velikost vzorku 39 mm. Obr. 9 – Kasiterit, velikost vzorku 56 mm. Obr. 10 – Azurit a malachit, velikost 51 mm.
Obr. 11 – Azurit, velikost vzorku 40 mm. Obr. 12 – Fluorit o velikosti 31 mm. Obr. 13 – Molybdenit, velikost vzorku 86 mm. Obr. 14 – Stejný vzorek z jiného úhlu. Obr. 15 – Fluorit, velikost vzorku 75 mm.
Obr. 16 – Azurit, velikost vzorku 24 mm. Obr. 17 – Azurit, velikost vzorku 20 mm. Obr. 18 – Malachit, velikost vzorku 33 mm. Obr. 19 – Azurit, malachit, velikost vzorku 81 mm. Obr. 20 – Křemen o velikosti 49 mm.
Obr. 21 – Fluorit o velikost 68 mm. Obr. 22 – Informační tabule u štoly Starý Kryštof. Obr. 23 – A jdeme směrem k autu, odsud je to cca 2,5 km. Obr. 24 – Barbora - nejznámější zavřená štola v revíru. Obr. 25 – Další tabule označující starou štolu na Knetlu.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.