• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Milé překvapení z Hradiště

 

Dne 6. 8. 2017 jsem odjel z Černého Potoka směrem na Hradiště, kde bylo v plánu objevit pár pěkných vzorků hematitu, lebníku. Prvním překvapením byla závora, takže autem se až k lokalitě nelze dostat. Druhým překvapením byla vegetace, která od mé poslední návštěvy udělala své (Obr. 1 a 2). Přímo u potoka je informační tabule o změnách, které se musely provést, aby obci Hradiště nehrozilo povodňové nebezpečí při jarní tání, případně při vydatných deštích (Obr. 3).

Obr. 1 – příchod na lokalitu po panelové cestě. Obr. 2 – sukcese v plném proudu. Před rokem to moc travin nebylo. Obr. 3 – informační cedule k úpravě Hradišťského potoka.

Jakmile odbočíte z panelové cesty vpravo směrem k lesu, narazíte na různé druhy navezených hald (Obr. 4). V těchto haldách není moc kvalitních šutrů, ale i tak je vidět, že šutrákům to nedá a zkoušejí překopat i tento navezený materiál. Když dojdete až na horní „placku“ lokality, naskytne se Vám krásný výhled dolů směrem k potoku (Obr. 5). Přímo pod lesním porostem se nachází vytoužená lokalita. Dá se poznat ihned, protože přímo pod lesem žádná podobná rozkopaná část není (Obr. 6). 

Obr. 4 – kolem zarostlých hald dojde k místu nálezů. Obr. 5 – výhled směrem k příjezdové panelové cestě. Obr. 6 – tady se nacházejí zmiňované lebníky.

 

Začal jsem tedy kopat a musím říci, že výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Bylo to milé překvapení a jen jsem si potvrdil domněnku, že tato lokalita má stále co nabídnout. Kopání mi zabralo asi necelou půl hodinu. Nemohl jsem se zde zdržet déle, protože bylo již po 19 hodině a já musel vyrazit domů. I tak ale musím říci, že vzorky, které mám, jsou více než hezké a určitě budou vystaveny na čestné místo. Nyní si můžete prohlédnout fotografie nalezených vzorků ještě před omytím přímo na lokalitě (Obr. 7 – 21). 

     
Obr. 7 – lebníky v matrixu, velikost vzorku 78 mm. Obr. 8 – menší vzorek hematitu o velikosti 61 mm. Obr. 9 – další vzorek lebníku v matrixu o velikosti 75 mm.
     
Obr. 10 – pěkný kousek lebníku, velikost vzorku 52 mm. Obr. 11 – zatím neidentifikovaný minerál. Obr. 12 – další vzorek lebníku o velikosti 23 mm.
     
Obr. 13 – hematit, velikost vzorku 82 mm. Obr. 14 – malý kousek hematitu o velikosti 45 mm. Obr. 15 – krásný vzorek lebníku, délka 73 mm, výška 24 mm.
     
Obr. 16 – stejný vzorek z jiné strany. Obr. 17 – nepříliš zajímavý vzorek hematitu, velikost 74 mm. Obr. 18 – krásný vzorek lebníku o velikosti 54 mm.
    >
Obr. 19 – stejný vzorek z jiné strany. Obr. 20 – největší vzorek hematitu o velikosti 168 mm. Obr. 21 – lebník v matrixu o velikosti 73 mm.

 

Video z povedené exkurze můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky databáze videí v hlavním menu.