• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Na Horní Halži potokem

 

29. 4. 2017 jsem vyrazil probádat novou cestu na Horní Halži. Malodolský potok tekoucí přes Údolíčko vede také přes Horní Halži a tak bylo rozhodnuto, vydám se na Halži potokem. Nejprve jsem se musel dostat přes holoseč asi 200 metrů od silnice. Stoupání je do celkem slušného kopce (Obr. 1), takže doporučuji nechat všechno těžké v autě a vydat se jen nalehko s batohem a kladívkem. Pokud se vydrápate do kopce, naleznete tam jiný svět, který se mi podařilo objevit snad jen v Norsku. Úplná divočina, kde kromě Vás žijí jen divoká zvířata a příroda ještě není úplně tak zničená (Obr. 2 a 3).

 

     
Obr. 1 - dole pod stromy silnice vedoucí z Údolíčka na Horní Halži. Obr. 2 - toto místo asi moc lidí v současné době nenavštěvuje. Obr. 3 - zdravé smrky jsou důkazem zdravého životního prostředí.

 

Byl sice konec dubna, ale stále se mi podařilo objevovat zbytky sněhu, které nestačilo slunce rozehřát (Obr. 4). Směrem k potoku bylo možné objevit zbytky staré důlní činnosti. Dnes je však patrná jen pouze jen v podobě schodů rozprostřených na mezích mezi lesním porostem (Obr. 5 a 6).  

 

     
Obr. 4 - pod jehličnany se místy objevovaly zbytky sněhu. Obr. 5 - zbytky odvalů po hornického činnosti. Obr. 6 - zlomy na odvalech jsou krásně viditelné.

 

Po necelých 5 minutách jsem dorazil k Malodolskému potoku a mohl začít stoupat směrem na Horní Halži (Obr. 7). První nálezy achátů na sebe nenechaly dlouho čekat (Obr. 8 – 12).

 

     
Obr. 7 - tam nahoře na kopci je achátové místo zaslíbené. Obr. 8 - první z mnoho nalezených achátů. Velikost vzorku 48 mm. Obr. 9 - střípek achátu o velikosti 31 mm.
     
Obr. 10 - ten samí vzorek po vytažení z potoka. Obr. 11 - v blátě ležel další pěkný achát. Obr. 12 - stejný vzorek po omytí. Velikost 69 mm.

 

Jakmile se u mě dostavila achátová horečka, schladil mě déšť, který zkoušel mojí odhodlanost asi 3 hodiny. Když už tady jsem, tak to kvůli pár kapkám neotočím k autu. Během té tříhodinovky se mi podařilo nalézt pár pěkných šutrů, které si můžete prohlédnout na obrázcích níže (Obr. 13 – 37).

 

         
Obr. 13 - křemenový ježek, velikost vzorku 85 mm. Obr. 14 - další vzorek achátu o velikosti 67 mm. Obr. 15 - střípek achátu, velikost 23 mm. Obr. 16 - vzorek křemene, velikost 94 mm. Obr. 17 - achát o velikosti 68 mm.
         
Obr. 18 - střípek červené halže o velikosti 36 mm. Obr. 19 - další vzorek o velikosti 77 mm. Obr. 20 - menší vzorek červené halže, velikost 27 mm. Obr. 21 - pěkný náznak blesků, velikost vzorku 29 mm. Obr. 22 - opět achát, velikost 24 mm.
         
Obr. 23 - vzorek achátu o velikosti 21 mm. Obr. 24 - pěkný vzorek halže, velikost 74 mm. Obr. 25 - menší vzorek halže, velikost 25 mm. Obr. 26 - oko z halže, velikost vzorku 33 mm.  Obr. 27 - achát o velikosti 102 mm.
         
Obr. 28 - menší halže, velikost 30 mm. Obr. 29 - achát o velikosti 89 mm. Obr. 30 - červená halže, velikost vzorku 54 mm. Obr. 31 - další červená halže o velikosti 51 mm. Obr. 32 - menší halžové oko, velikost vzorku 26 mm.
         
Obr. 33 - další malý vzorek o velikosti 27 mm. Obr. 34 - pěkná ukázka halže o velikosti 46 mm. Obr. 35 - větší červená halže, velikost 65 mm. Obr. 36 - červená halže, velikost 48 mm. Obr. 37 - poslední achát o velikosti 38 mm.

 

Cestou směrem vzhůru mě párkrát padl do oka  zbytek dávné hornické minulosti (Obr. 38). Místy jsem mohl pozorovat skály podél potoka (Obr. 39), spousty malých vodopádů (Obr. 40). Dokonce se mi povedlo udělat snímek louky, kde je dodnes místo, odkud byly vytěženy ty nejhezčí bleskové acháty (Obr. 41). Cestou zpátky po proudu potoka jsem vylezl o něco dále než původně a podařilo se mi objevit více než jen odvaly. Pozůstatky dráhy a pár pečlivě vyskládaných kamenných stěn dávaly tušit, že toto bylo kdysi místo, kde probíhal čirý hornický ruch (Obr. 42 a 43).

     
Obr. 38 - pozůstatky hornické činnosti z dolu Kryštof. Obr. 39 - jedna z mnoha skal podél potoka. Obr. 40 - malinkých vodopádů je tady spousta.
     
Obr. 41 - louka, kde je na jednom místě tzv. zlatý grál achátů. Obr. 42 - kolejnice a odvaly jsou nad potokem jasně viditelné. Obr. 43 - ukázka zarovnané kamenné zídky po hornické činnosti.

 

Aktuální video z této lokality naleznete níže. Ve složce Databáze Videí a odkazu Nová videa mineralogických lokalit můžete nalézt video z místa nálezu achátů taktéž.