• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Terciér v Dobrčicích

 

V sobotu 14. 10. 2017 jsme s Kačenkou a jejím synovcem Tobiášem vyrazili z Lužice na blízkou lokalitu terciér v Dobrčicích. Bylo krásné slunečné odpoledne, a tak neobtěžoval žádný studený vítr, který by nám kazil náš výlet. Po příchodu k terciéru se nám nepovedlo zadržet Tobše, který se ihned vrhal na skálu a lezl směrem nahoru (Obr. 1 – 5). Začali jsme tedy prozkoumávat pravou část lokality (Obr. 6). Vydrželo nám to asi hodinu a během našeho hledání, se nám podařilo objevit pár zajímavých vzorků (Obr. 7 - 15). Nebylo moc času, protože slunce rychle zapadalo a my museli zkontrolovat ještě levou část zdejšího výchozu (Obr. 16). Tobš našel přímo pod hřebenem výchozu díru, kterou tady nechali sběratelé, kteří zde byli ještě před námi. Pod touto dírou leželo poměrně velké množství vydolovaných porcelanitů, kde se objevovaly otisky všemožné terciérní flóry. Sběratelé tyto kusy kamení asi považovali za nicotné vzorky, ale nám udělali obrovskou radost a mnohé z nich mám již ve sbírce na čestném místě (Obr. 17 – 27). Výhodou zdejšího naleziště je obrovský potenciál nálezů, které se nachází v každé vrstvě zdejšího masívu. Po necelé hodině jsem zjistil, že největší šanci nalézt nějaké pěkné otisky je v oranžové a vrstvě na pravé straně a v béžové až bílé vrstvě na levé straně naleziště. V pravé straně se dají nalézt také hematity, které naleznete skoro v každém kusu strusky, které je pod výchozem všudypřítomná. Dalším minerálem, který je možné v této lokalitě nalézt je aragonit, vytvářející ledvinité agregáty. K doposud nalezeným vzorkům v tomto místě patří kapradiny Pronephrium stiriacum, Woodwardia munsteriana, Osmunda parschlugiana a Salvinia reussi, listy cf. Fraxinus ungeri, šupiny šišek Taxodium dubium, větve i šištice druhů Glyptostrobus europaeus a Sequoia couttsiae, Poaceae - Cyperaceae, Taddalia maii, Alnus sp., Alnus julianeformis, cf. Salix macrophylla, Ficus multinervis (Dicotylophyllus jingii), Lauroplhyllum saxonicum a Paliurus tiliaefolius. Kromě toho zde byla nalezena ulita měkkýše, otisk ryby nebo žáby. Pokud patříte mezi šutráky, které nebaví úklid místa, tak toto naleziště musí patřit mezi Vaše oblíbené. Sypký materiál není možné uklidit a je lepší jej ponechat tam, kde leží. Pokud sem zamíříte, tak určitě nějaký ten otisk naleznete a pokud budete mít štěstí, povede se Vám nalézt otisk nějaké té ryby nebo žáby. Hodně štěstí a zážitků všem.

 

Obr. 1 – příchod ke skalnímu výchozu v Dobrčicích. Obr. 2 – výchoz je krásně vybarven a Tobš se nedá zastavit. Obr. 3 – malý Cliffhanger Tobš.
Obr. 4 – póza pro fotografa. Obr. 5 – za Tobšem je krásně vidět barevná škála porcelanitů. Obr. 6 – na pravé straně jsme začali hledání.
Obr. 7 – první nalezený Tobšovo vzorek . Obr. 8 – detail nalezeného vzorku. List olše Alnus julianiformis. Obr. 9 – otisk borovicové šišky Pinus sp.
Obr. 10 – otisk šupiny borovicové šišky Pinus sp. Obr. 11 – detail předchozího vzorku. Obr. 12 – další vzorek šupin borovicových šupin Pinus sp.
Obr. 13 – otisk kapradiny Pronephrium stiriacum. Obr. 14 – další otisk borovicové šišky Pinus sp. Obr. 15 – po hodině jsme přešli na levou část. V záběru Kačenka a Tobš.
Obr. 16 – otisk listu olše Alnus tricuspidatum. Obr. 17 – otisk listu bažinného topolu Nyssa haidingeri. Obr. 18 – otisk listu olše Alnus cf. rostaniana.
Obr. 19 – otisk kmene terciérního stromu, zatím neidentifikován. Obr. 20 – otisk větve terciérního stromu, zatím neidentifikován. Obr. 21 – další otisk list uolše Alnus cf. rostaniana.
Obr. 22 – další otisk listu Alnus tricuspidatum. Obr. 23 – otisk listu olše Alnus julianiformis. Obr. 24 – otisk listu exoty Dombeyopsis lobata.
Obr. 25 – otisk terciérní dřeviny, zatím neidentifikován. Obr. 26 – otisk listu olše  Alnus pyramidalis. Obr. 27 – otisk listu ambroně Liquidambor europaea.

 

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.