• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Legendární lokalita Ciboušov

Na tuto lokalitu jsem se moc těšil a po dnešních lokalitách Ahníkov a „Pavlov“ to bude návrat do minulosti. Kdo by z šutráků neznal slavné ametysty a jaspisy z Ciboušova a tak jsem i já 25. 3. 2016 přijel na toto posvátné místo. Jedná se o lokalitu, kde je zakázaný sběr, takže jsem nasával pouze atmosféru zdejšího místa. Bohužel musím ale konstatovat, že zákaz sběru a kopání zde šutráci neberou moc vážně, dokonce zde nechávají i pracovní rukavice, zlomená kladívka a podobně. Zdejší lokalita je jen pro slušné šutráky, kteří se podívají na místo, kde se v minulosti těžily opravdu kvalitní ametysty. Na místo těžby se dostanete od poutače s informacemi o zdejších šutrech nahoru směrem vlevo i vpravo (Obr. 1 a 2). Na levé straně je zřejmě místo, kde už nový kopáči neprovádí prospektorskou činnost ametystovou, takže je zde jen halda starého kamení (Obr. 3). Za to na druhé straně vpravo se to asi natěšenými šutráky jen hemží. Není to moc hezký pohled na rozvaliny, které kdosi neustále zdokonaluje, ale co se dá dělat (Obr. 4 - 6). Každý pořádný šutrák by se sem měl alespoň jednou za život podívat. Já mám svou návštěvu za sebou, tak teď jsou na řadě ještě Ti, kteří tak neučinili.

 

Obr. 1 - informační tabule o zdejších slávě let minulých. Obr. 2 - za tabulí je kopec, nalevo se nalézá stará halda, vpravo pak nová.
Obr. 3 - takto vypadá dnes halda na levé straně kopce. Obr. 4 - toto je pravá strana, kde šutráci stále i dnes kutají.
Obr. 5 - mezi břízami je stále patrné to, že se nejedná o mrtvou lokalitu. Obr. 6 - ametyst s jaspisem z Ciboušova.

Video z této slavné lokality je možné zhlédnout níže. Stejně tak je možné si toto video prohlédnout ve složce databáze videí.