• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 1 / 5

Aktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Objevená jaspisová lokalita

 

6. 8. 2017 jsem po sběru a dolování na lokalitě fluoritů zašel hledat místo s nalezištěm jaspisů, achátů a ametystů. Podle hluku, který vycházel z lesa, jsem odhadoval vzdálenost „nové“ lokality od zonálních fluoritů na cca 100 – 200 metrů. Nikdy jsem nešel směrem od mého oblíbeného naleziště do lesa a teprve nyní jsem viděl kolik různým pinek a propadlin se nachází v relativně malé vzdálenosti. Skoro každých 5 nebo 10 metrů jsem obcházel jednu pinku za druhou, až se konečně poštěstilo dojít na místo jaspisové. Jde o velmi malé naleziště a je třeba říci, že pokud budete kopat v blízkém okolí, můžete nalézt další achátovo-jaspisovou žílu bez větších problémů. Jelikož zde byl ještě kluci, kteří prováděli prospektorskou činnost, tak jsem pořídil jen pár fotografií na ukázku (Obr. 1 - 6).

Obr. 1 – první fotka po příchodu na lokalitu. Obr. 2 – zformátované šutry ležely všude kolem. Obr. 3 – jediný skoro hrob, který ještě nebyl zasypán.
Obr. 4 – takto by to mělo vypadat. Vždy po sobě uklidit. Obr. 5 – další uklizená část lokality, super. Obr. 6 – vzorky kluků, kteří zde byli přede mnou.

 

Po prohlídce místní lokality, jsem vzal s sebou pár dokumentárních vzorků (Obr. 7 – 18). Je potřeba říci, že toto místo může mít velký potenciál i do budoucna. Kromě hlavních minerálů achátu a jaspisu jsem zde objevil také ametyst a fluorit. Místní lokalita je velice náročná na kopání a je možné, že opravdu pěkné šutry naleznete až kolem hloubky 2 metrů, ale i tak se Vám vynaložené úsilí zcela určitě vyplatí. Jako vždy se snažím upozornit kolegy šutráky na nutnost po sobě uklízet a na této lokalitě to platí dvojnásob. Po rozhovoru s jedním kolegou jsem se rozhodl upozornit všechny ostatní šutráky na problém s jedním starším pánem, který obchází místní naleziště a způsobuje škodu na zaparkovaných autech. Jakmile objeví auto s šutráckými věcmi, může se stát, že toto auto již nebude schopné z tohoto místa odjet. Posledně jeden kolega přišel o dvě pneumatiky. Pokud mohu doporučit, parkujte někde stranou a schovávejte šutrácké náčiní mimo dosah očí kohokoliv. Vyhnete se pak nemilému překvapení po příchodu k vozu.

Obr. 7 – tento vzorek jsem ponechal na místě. Obr. 8 – vzorek achátu o velikosti 92 mm.. Obr. 9 – detail předchozího vzorku. Obr. 10 – pěkný vzorek achátu a jaspisu, velikost 103 mm.
Obr. 11 – vzorek ametystu o velikosti 52 mm.. Obr. 12 – achát a jaspis, velikost vzorku 105 mm.. Obr. 13 – vzorek ametystu, velikost 55 mm. Obr. 14 – achát a jaspis, velikost vzorku 76 mm.
Obr. 15 – achát, ametyst a jaspis, vzorek o velikosti 67 mm. Obr. 16 – detail předchozího vzorku. Obr. 17 – achát a jaspis, velikost vzorku 68 mm. Obr. 18 – achát a jaspis, velikost vzorku 154 mm.

 

Video z první místní exkurze lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.