• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Letošní poslední fluoritová výprava

 

27. 8. 2017 jsem letos naposledy zavítal na nejoblíbenější fluoritovou lokalitu na Černý Potok. Po příjezdu kolem půl 8 mě překvapilo auto u závory, ale kolega šutrák, šel dobývat acháty, a tak mě nejistota být na lokalitě sám rychle přešla. Ihned po příchodu na místo se mi naskytl nepěkný obrázek. Žíla, kterou jsem zde posledně rozkryl, byla řádně prodolována a nebylo tedy moc šancí, že bych mohl dohledat nějaký pěkný krystal nebo drúzu zonálních fluoritů (Obr. 1 a 2). Dal jsem se tedy do práce. Nejprve sem odházel starý materiál, kterým zaplaťpánbůh předchozí šutráci zakryli odkrytou žílu, a teprve potom mohl začít dolovat vysněné fluoritové drúzy. Po necelé hodině sem natrefil na celkem pěknou ukázku achátu (Obr. 3 a 4) a po chvilce sem narazil na větší vzorek minerálu (Obr. 5), ale pěkné fluority jako by se mi stále schovávaly. Za další půlhodinu až se začalo blýskat na lepší časy a postupně sem vytahoval celkem slušné vzorky fluoritů, i když je potřeba říci, že tak velké, jako při mé poslední návštěvě před 14 dny zase nebyly. Každopádně každý šutr se počítá a pár dokumentárních vzorků zase bylo (Obr. 6 – 11). Po chvilkové pauze se mi podařilo vydolovat poměrně pěknou drúzu fluoritů, která půjde do mé sbírky (Obr. 12). Když už jsem se loučil s nálezy, narazil mi do ruky nenápadný vzorek, který byl obalený hlínou. Po umytí u mě nastala velká radost, protože se mi právě povedl nalézt největší krystal zonálního fluoritu za celé dva roky, co sem jezdím (Obr. 13 a 14). Všechny mé nalezené vzorky v tento den vidíte na Obr. 15. Jako vždy je potřeba po sobě uklidit a i když je tato lokalita již dost zhuntovaná, tak se vyplatí po sobě uklízet (Obr. 16), nejsme přeci prasata ne?

Obr. 1 – příchod k vytouženému místu. Obr. 2 – stav lokality ihned po příchodu. Obr. 3 – achát, velikost vzorku 71 mm. Obr. 4 – stejný vzorek z jiné strany.
Obr. 5 – achát o velikosti 173 mm. Obr. 6 – fluoritová srostlice, délka hrany největšího krystalu 8 mm. Obr. 7 – neomytý vzorek drúzy fluoritů o velikosti 22 mm. Obr. 8 – drúza fluoritů, velikost vzorku 19 mm.
Obr. 9 – fluoritová drúza o velikosti 13 mm. Obr. 10 – pěkná drúzka fluoritů před omytím, velikost vzorku 11 mm. Obr. 11 – stejný vzorek po omytí. Obr. 12 – estetická fluoritová drúza o velikosti 46 mm.
Obr. 13 – největší single krystal, délka hrany 22 mm. Obr. 14 – stejný vzorek z jiného úhlu. Obr. 15 – všechny nalezené vzorky. Obr. 16 – hlavně po sobě uklidit.

 

Video z poslední letošní místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.