• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Konečně pěkné fluority

 

13. 8. 2017 jsem po týdnu zkusil opět štěstí na mé oblíbené lokalitě. Dorazil jsem ráno kolem 8 hodiny a k mému úžasu bylo na místě ještě jedno auto. Asi to byly nějací houbaři, protože na místě lokalitě nikdo nebyl a ze strany jaspisů se také nic neozývalo. Tentokrát jsem se zaměřil na další část lokality a musím říci, že se mi podařilo nalézt pěkných pár vzorků. Povedlo se natrefit na část, kde procházela a stále ještě prochází, fluoritová žíla. Nutno říci, že největší úspěch jsem měl v hloubce kolem 50 cm. Níže v hloubce kolem 70 cm už byli jen písky a vzorků zde bylo opravdu pramálo. Stejný problém byl ve vyšších vrstvách do hloubky cca 20 – 30 cm. Zde bylo možné nalézt jen kousky single krystalů a občas pár drobných drúziček o malé velikosti. Nejnadějnější tedy byla hloubka od 30 do 70 cm, kde bylo a stále ještě je možné vykutat opravdu pěkné drúzky a případně velmi pěkné a velké single krystaly zonálních fluoritů. Některé mé nalezené vzorky jsou na fotografiích níže (Obr. 1 - 20). Jelikož byla má návštěva velmi úspěšná, vyrazím sem ještě jednou a zkusím štěstí ještě jednou. Sice bylo na lokalitě přede mnou kopáno, ale stále ještě určitý potenciál tady je.

Obr. 1 – všechny mé nalezené vzorky. Obr. 2 – krystal fluoritu, délka hrany 12 mm. Obr. 3 – drúza fluoritů o velikosti 8 mm. Obr. 4 – drúza fluoritů o velikosti 38 mm. Obr. 5 – drúza fluoritů o velikosti 28 mm.
Obr. 6 – drúza fluoritu o velikosti 30 mm. Obr. 7 – fluoritová srostlice, délka hrany největšího krystalu 6 mm. Obr. 8 – neomytý vzorek drúzy fluoritů o velikosti 37 mm. Obr. 9 – stejný vzorek po omytí. Obr. 10 – fluoritová drúza o velikosti 17 mm.
Obr. 11 – fluoritová drúza o velikosti 14 mm. Obr. 12 – krystal fluoritu, velikost 29 mm. Obr. 13 – drúza fluoritů, velikost vzorku 84 mm. Obr. 14 – stejný vzorek po omytí. Obr. 15 – největší vzorek fluoritů v matrixu o velikost 86 mm, před omytím.
Obr. 16 – stejný vzorek po omytí. Obr. 17 – drúza fluoritů o velikosti 35 mm. Obr. 18 – nejhezčí vzorek o velikosti 39 mm před omytím. Obr. 19 – stejný vzorek po omytí. Obr. 20 – všechny nashromážděné vzorky dne.

 

Video z další místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.