• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

Fluoritový Černý Potok

 

Dne 6. 8. 2017 jsem odjel z domova směrem na Klášterec. Neměl jsem žádnou představu kam přesně vyrazit, ale po posledních návštěvách Horní Halže jsem musel jet jinam. Napadlo mě tedy zavítat na Černý Potok. Jsou tam v podstatě tři naleziště kousek od sebe a pravdou je, že jsem zde byl naposledy před skoro rokem a půl. Prvním mělo být naleziště zonálních fluoritů. Jakmile jsem vcházel do lesa, překvapily mě rozjeté koleje v lesní cestě (Obr. 1). V samotném lese to taky vypadalo úplně jinak, než při mé poslední návštěvě. Lesáci zde udělali probírku stromů (Obr. 2). Nicméně až na lokalitě bylo vidět, jaká změna se tady v poslední době udála. Nejen že byla většina stromů pokácena, ale i samotná půda byla rozhrabána a zplanýrována (Obr. 3 – 6). Byl to velmi zvláštní podhled, ale co dalo dělat.

 

Obr. 1 – podezřelé koleje vedoucí do lesa k lokalitě. Obr. 2 – pokácené stromy jsou předzvěstí nemilého překvapení. Obr. 3 – lokalita je pěkně zdevastovaná.
Obr. 4 - v tomto místě ležely střepy fluoritů, nyní již bohužel nenajdete bez kopání nic.. Obr. 5 – tragický pohled na zdejší naleziště krásných fluoritů. Obr. 6 – dokonce i největší propadlina doznala určitých změn.

 

Nejprve jsem jako vždy procházel místo a snažil se najít kousky fluoritů, aniž bych musel kopat. Ale po pár desítkách minut jsem to vzdal a vrhnul se práce. Během asi 3 hodin, jsem udělal sondy snad na každé straně lokality a musím říci, že první vlně zklamání se mi povedlo vytáhnout pár slušných vzorků fluoritů. Nebylo to žádné velké drúzy, ale i tak mi udělali radost (Obr. 7 – 16). Největší krystal zonálního fluoritu jsem našel trochu paradoxně přímo pod zadkem, při čištění nalezených vzorků. Jakmile jsem měl všechny vzorky fluoritů zabalené a uschované v batohu, začal jsem se zajímat o místa vzadu na pravé straně lokality. Byly zde vykopány dva “hroby”, podél kterých se dalo nalézt pár vzorků achátů a jaspisů (Obr. 17 – 26). Nalezené vzorky těchto minerálů je možné shlédnout níže.

Obr. 7 - drúzička fluoritů o velikosti 14 mm. Obr. 8 - fluorit v matrixu, velikost fluoritu 2 mm. Obr. 9 - drúza fluoritů, velikost hrany fluoritu 7 mm. Obr. 10 - fluoritová drúza, velikost hrany fluoritu 5 mm.
Obr. 11 - střep fluoritu, velikost hrany je 6 mm. Obr. 12 - srostlice fluoritů o velikosti 21 mm. Obr. 13 - fluoritový střep, úhlopříčka úlomku má délku 15 mm. Obr. 14 - fluoritový monokrystal o velikosti hrany 6 mm.
Obr. 15 - největší monokrystal fluoritu, který jsem zde našel. Velikost hrany je 22 mm. Obr. 16 - stejný vzorek z jiné strany. Obr. 17 - fluoritová srostlice, velikost vzorku 26 mm. Obr. 18 - fluoritová srostlice. Největší krystal má velikost hrany 3 mm.
Obr. 19 - stejný vzorek z jiné strany. Obr. 20 - menší vzorek achátu a jaspisu, velikost vzorku 32 mm. Obr. 21 -achát a jaspis, velikost vzorku 36 mm. Obr. 22 - achátový vzorek o velikosti 81 mm.
Obr. 23 - malý vzorek achátu o velikosti 24 mm. Obr. 24 - vzorek achátu a ametystu, velikost 47 mm. Obr. 25 - vzorek achátu o velikosti 35 mm. Obr. 26 - vzorek turmalínu, velikost vzorku 52 mm.

 

Video z povedené exkurze můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky databáze videí v hlavním menu.