• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
p>

Další návštěva ametystů

6. 8. 2017 jsem po exkurzích na fluoritovém a jaspisovém nalezišti tady na Černém Potoce dorazil také na místo s výskytem především ametystů. Auto bylo zaparkované hned vedle závory, kterou lesáci pravidelně zavírají, a nebránilo tedy nic tomu, abych mohl vyrazit asi o 30 metrů dále do lesa na již zmiňované místo. Při příchodu na lokalitu jsem si všiml, že zde nedávno nějací šutráci byli, ale ne vše po sobě uklidili (Obr. 1 – 3). Apeluji tedy na všechny z vás, kteří po sobě neuklízejí, aby tak začali činit, protože se může stát, že nás lesáci na lokalitu již nepustí.

Obr. 1 – aktuální stav ametystové lokality. Obr. 2 – chtělo by to po sobě začít uklízet, ale někdo holt na úklid moc není. Obr. 3 – alespoň tato část je trochu uklizená.

Podařilo se mi za necelou půl hodinu, strávenou zde na lokalitě, nalézt pár dokumentárních vzorků (Obr. 4 – 12). Nacházel jsem především ametysty, ale jeden zajímavý vzorek byl i achátový. Nicméně na nějakou větší prospektorskou práci nebylo moc času, protože mě čekala ještě lokalita v Hradišti, známá svými ukázkami lebníků. Snažil jsem se trochu po předchozích šutrácích uklidit, ale myslím si, že výsledek nebyl o moc lepší, než když jsem na místo přišel. Každý kdo chodí na šutry, by se tedy měl nad sebou trochu zamyslet a začít po sobě uklízet. Škodí nejen nám šutrákům, kteří po sobě uklízejí, ale především pak přírodě, která si sice sama poradí, ale trvá jí to neúměrně dlouho.

Obr. 4 - vzorek ametystu o velikosti 77 mm. Obr. 5 - ametystová dutinka o velikosti 68 mm. Obr. 6 - detail předchozího vzorku.
Obr. 7 - pěkný ametystový ježek, vzorek o velikosti 56 mm. Obr. 8 - achát, velikost vzorku 127 mm. Obr. 9 - achát, jaspis, ametyst, velikost vzorku 63 mm.
Obr. 10 - ametystový ježek, velikost vzorku 104 mm. Obr. 11 - ametystový ježek o velikosti 85 mm. Obr. 12 - achát, velikost vzorku 32 mm.

Video z další místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu.