• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Malý lom za obcí

 
 

Dne 30.8.2015 jsem s přítelkyní Kačenkou, mojí dcerou Rozálkou a psem Bastíkem, miláčkem mé druhé skoro dcery Pepky, vyrazili do jednoho malého lomu. Ten leží za obcí Braňany směrem na Želenice (Obr. 1). Zdejší lom byl v nedávné době zrekultivován, ale stále je možné na jeho svazích nacházet aragonity. Nejzajímavějším místem pro sběr aragonitů je po jeho levé straně vzadu (Obr. 2).

 
 
Obr. 1 - zrekultivovaný lom za obcí Braňany. Obr. 2 - místo s největší výskytem aragonitů.

 

My jsme zdejší lom navštívili v době, kdy venkovní teplota ve stínu byla cca 30°C, není se tedy co divit, že holky s Bastíkem spíš než aby se mnou šplhaly po skalách, byly u vody a relaxovaly (Obr. 3). Já jsem byl ale rozhodnutý, že zdejší aragonity nemohou v mé sbírce a chybět a vyrazil jsem. Po zhruba 5 minutách hledání ve svahu se zadařilo. Našel jsem žílovinu plnou aragonitů (Obr. 4). Nejsou to aragonity hořeneckého typu, zdejší vypadají spíš jako sandwich, ale i tak jsem z nich měl obrovskou radost.

 

Obr. 3 - pohled na lom z druhé strany. Holky s Bastíkem jsou u vody. Obr. 4 - žíla aragonitu ve skále.

 

Další hodinu jsem probíral jednotlivé kousky aragonitů a vybíral ty nejhezčí (Obr. 5 a 6), které budou v mé sbírce. Holky mi udělaly také velkou radost, když na březích lomu, našly v kačírku kusy kalcitů, kterých bylo také velké množství. Vydrželi jsme zde asi 3 hodiny a pak se vydali na cestu k domovu. Zdejší lokalita, není moc náročná na sběr, ale určitě je lepší si vzít na nohy pevnou obuv. Hodně štěstí při hledání všem, kteří chtějí mít ve sbírce také minerály z tohoto lomu.

 

Obr. 5 - tento kousek mě vyloženě vybízel k tomu, abych jej vzal s sebou. Obr. 6 - další hezké kousky aragonitů.