• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Naposledy v roce 2016

3. 12. 2016 bylo krásné prosincové počasí, a tak jsem se vydal jako tradičně na Ahníkov. Se mnou šel Pepiny pes Bastík , který mi dělal mi celé odpoledne společnost. Při příchodu na místo se Bastík okamžitě vydal na průzkum potoka, který vede do místního přivaděče (Obr. 1). Po asi 5 minutové koupeli mě pak následoval na haldu, kde jsem zatím dělal průzkum stavu lokality. Od poslední návštěvy proběhla změna, protože halda byla částečně zrekultivována (Obr. 2), ale i tak se místním výkopům stále daří (Obr. 3). Vlevo dole jsem našel obnaženou chalcedonovou žílu, která jistě potěší nejednoho milovníka křemenných hmot (Obr. 4).

 
Obr. 1 - Bastík v potoce u přivaděče. Obr. 2 - pohled na halda z horního patra.
   
Obr. 3 - na levé straně se stále doluje. Obr. 4 - křemenná žíla plná chalcedonu.

 

Tentokráte jsem nekopal žádné velké prohlubně, ale spokojil jsem se se sběrem již vykopaných vzorků. Podařilo se mi nalézt pár pěkných šutrů, ale chalcedony to nebyly. Nalezené vzorky byly spíše dokumentární, a tak jediné šutry, které mě skutečně potěšily, byly kalcity a antigority (Obr. 5 – 8).

   
Obr. 5 - vzorek antigoritu, velikost 105 mm. Obr. 6 - o něco větší bratříček, velikost 123 mm.
   
Obr. 7 - kalcit, velikost 76 mm. Obr. 8 - menší brácha, velikost 53 mm.

 

Strávil jsem zde asi něco kolem dvou hodin. Byla to víceméně rozlučka s touto lokalitou v tomto roce a nevypadá to, že v příštím roce se zde bude dařit více než letos. Na tomto místě to chce těžkou techniku nebo úkáčka na kopání. Šutry zde určitě ještě jsou, ale dostat se k nim je stále horší, a tak se můžete jen podívat na zbylé dokumentární vzorky (Obr. 9 – 14).

     
Obr. 9 - chalcedon a antigorit, velikost 68 mm. Obr. 10 - chalcedon, velikost 81 mm. Obr. 11 - další chalcedon, velikost 92 mm.
     
Obr. 12 - křemen a kalcit, velikost 104 mm. Obr. 13 - chalcedon, velikost 63 mm. Obr. 14 - chalcedon a křemen, velikost 87 mm.