Vytisknout
Zobrazení: 1352

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Konec lokality

V sobotu 4. 11. 2017 jsme s Rozinkou vyjeli na průzkum mé oblíbené lokality. Celé léto a podzim jsem jezdil po silnici kolem Ahníkova a viděl, že kolem celé lokality je vybudovaný dřevěný plot. Až nyní jsem se mohl přesvědčit na vlastní oči o tom, co jsem si myslel. Lokalita od tohoto roku patří mezi mrtvé. Tento bylo lezavé počasí, a proto nemělo smysl se tu zdržovat déle, než je nezbytně nutné. Příchod k naší lokalitě zahalené do lehkého oparu, byl pln očekávání (Obr. 1). Podaří se nám vydolovat alespoň jeden pěkný vzorek chalcedonu? Slíbil jsem Rozince, že nějaký chalcedon najdeme a tak se šlo na věc. Když jsme procházeli kolem vodního přivaděče, všiml jsem si jednoho podezřelého šutru pod vodní hladinou. Po překontrolování se nám objevil celkem pěkný vzorek achátu, který zde zanechali šutráci před námi (Obr. 2 a 3). Po očistění a zabalení vzorku se mohlo jít na vytoužené místo (Obr. 4). Ihned jsme začali stoupat s Rozinkou do kopce a sledovali zdejší skoro zrekultivovanou haldu, kterou sem navezli majitelé pozemků umístěných za plotem (Obr. 5 a 6). Nedalo se nic dělat tato lokalita, už je opravdu minulostí a tak nám nezbývalo nic jiného než jen paběrkovat již překopané šutry. Asi po 10 minutách se mi podařilo objevit celkem slušný vzorek kalcitu, který bude mít Rozinka vystavený u sebe (Obr. 7 a 8). Mezitím co jsem čistil vzorek kalcitu, Rozinka objevila svůj první chalcedon (Obr. 9 a 10). Moc lidí už tady chalcedony nenajde, takže i tento vzorek je velký úspěch. O pár metrů dál bylo vidět místo, kde ležely vedly sebe spousty klinochlorů. Je to další zajímavý minerál co se dá ještě nalézt na tomto místě (Obr. 11). Hrabošení a paběrkování nám tady vydrželo asi další hodinu a pak bylo nutné nalezené vzorky také očistit. Skvěle tady slouží právě vodní přivaděč, u kterého šutráci i já umýváme nalezené vzorky. Podařilo se nám nalézt pro Rozinku celkem dost šutrů (Obr. 12 – 17), a tak bylo na čase vyrazit nazpátek (Obr. 18). Pokud uvažujete o návštěvě místní lokality, tak se obrňte trpělivostí, protože ani po dlouhém paběrkování nemusíte chalcedony objevit, a když tak jen dokumentární vzorky.

Obr. 1 – tak co nám tato lokalita dnes asi nadělí. Obr. 2 – v přivaděči ležel tento achát. velikost vzorku 45 mm. Obr. 3 – stejný vzorek z jiné strany.
Obr. 4 – již nyní odspodu je patné, že lokalita je mrtvá. Obr. 5 – nahoře je vybudovaný dřevěný plot a zbytek lokality je zasypán. Obr. 6 – na levé straně dole je ještě kousek odkryté chalcedonové žíly.
Obr. 7 – nejhezčí vzorek kalcitu o velikosti 89 mm. Obr. 8 – detail kalcitové dutinky. Obr. 9 – Rozinka našla svůj první chalcedon.
Obr. 10 – velikost vzorku chalcedonu je 92 mm. Obr. 11 – klinochlory jsou tu velmi častým minerálem. Obr. 12 – další vzorek po předešlých šutrácích. Achát o velikosti 31 mm..
Obr. 13 – vzorek chalcedonu o délce 67 mm. Obr. 14 – vzorek chalcedonu o velikosti 42 mm. Obr. 15 – další vzorek chalcedonu, velikost 53 mm.
Obr. 16 – vzorek klinochloru o velikosti 95 mm. Obr. 17 – pěkný vzorek chalcedonu o velikosti 45 mm. Obr. 18 – společné selfie před odchodem.

Poslední video z místní lokality naleznete níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.