• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Ahníkov 2018

V sobotu 14. 7. 2018 jsem vyrazil po obhlídce Krušných hor do údolí na staré známé chalcedonové místo Ahníkov. Bylo už poměrně pozdě odpoledne, ale přeci jen mi to nedalo nezastavit se tady při cestě domů. Obrázky 1 a 2 ukazují cestu podél přivaděče, kde upřímně moc vody nebylo. Na obrázku 3 až 5 už je vidět zbytek výkopů na žíle, která je ještě trochu přející šutrákům. Zbytek halda pod plotem je již zavezený a najít zde nějaký slušný šutr se rovná téměř nule. Stav zbytku lokality dokládají obrázky 6 až 8. I tak mi to nedalo a obhlížel jsem nánosy kamení. Přímo pod nohama vidím povědomý kámen. Po zvednutí jsem nevěřil vlastním očím. Na přehrabané haldě jsem objevil poměrně slušný chalcedon, který byl zajisté úlomek z většího šutru (Obr. 9). Po omytí se ještě více rozzářila jeho krásná modrofialová barva (Obr. 10). Tento malý kámen stačil, abych si řekl, že příště to zkusím znovu. Takže neváhejte sem šutráci přijet a při troše štěstí, zde stále můžete nalézt nějaký ten chalcedon.

Obr. 1 – pohled k příjezdu na lokalitu. Obr. 2 – podél přivaděče dojde po 100 metrech k haldě na levé straně.. Obr. 3 – halda je jen pár metrů ve svahu.. Obr. 4 – obnažený výchoz žíly chalcedonu. Obr. 5 – detail chalcedonové žíly.
Obr. 6 – směrem nahoru už je jen navážka. Obr. 7 – nahoře je dřevěný plot. Obr. 8 – pohled po haldě shora směrem dolů. Obr. 9 – zaprášený poklad. Obr. 10 – chalcedon ihned o omytí.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.