• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Konečně ve Vrančicích

Dne 14. 4. 2018 jsem se konečně po skoro 3 letech vydal na lokalitu, kterou jsem považoval za jednu z těch, které musí každý šutrák navštívit. Vyrazil jsem velmi brzy ráno ještě před 5 a vydal se směr Příbram. Po necelých dvou hodinách jsem konečně zaparkoval auto poblíž starého dolu. K dolu Alexandr to bylo ještě cca 400 metrů po lesní cestě. K dolu Alexandr jsem přišel po strmém odvalu (Obr. 1), kde se mi podařilo nalézt pár křemenů a s dalšími minerály (Obr. 2 a 3). Po necelých 50 metrech chůze mezi stromy na odvalu se mi ukázal samotný důl Alexandr (Obr. 4). Jelikož je toto místo dosti přebrané a nálezy slušných vzorků již nejsou tak časté, vydal jsem se výše nad důl Alexandr na známé místo, haldu Čechitku (Obr. 5 a 6). Toto místo je typické na nálezy místního unikátního minerálu Čechitu. Podařilo se mi jej nalézt jen na jediném vzorku (Obr. 7). Dále jsem zde našel celkem pěkný vzorek křemene (Obr. 8).

Obr. 1 – Odval dolu Alexandr. Obr. 2 – Křemen a měď na vzorku o velikosti 52 mm. Obr. 3 – Křemen se zatím neurčeným minerálem. velikost vzorku 78 mm. Obr. 4 – Pohled na důl Alexandr ze shora.
Obr. 5 – Halda Čechitka je ukrytá mezi vzrostlými stromy. Obr. 6 – O kousek výše je další výchoz haldy. Obr. 7 – Pod mikroskopem jsem objevil na tomto vzorku minerál čechit. Obr. 8 – Křemen, velikost vzorku 73 mm.

Poté co jsem asi hodinu prohledával haldu Čechitku, jsem se vydal na cestu ještě výše na tzv. středověkou haldu. Začal jsem kopat poblíž již vykopaných částí odvalů. Povedlo se i nalézt pár slušných vzorků chryzokolů (Obr. 9 – 14) a pár dalších místních minerálů (Obr. 15 – 20). Další část jsem poté přesunul na nejčerstvější díry po předchozích šutrácích.

Obr. 9 – Chryzokol, velikost vzorku 41 mm. Obr. 10 – Chryzokol, velikost vzorku 59 mm. Obr. 11 – Chryzokol, velikost vzorku 38 mm. Obr. 12 – Chryzokol, velikost vzorku 77 mm.
Obr. 13 – Chryzokol, velikost vzorku 22 mm. Obr. 14 – Chryzokol, velikost vzorku 74 mm. Obr. 15 – Dutinka křemene, velikost vzorku 52 mm. Obr. 16 – Cerussit, velikost vzorku 75 mm.
Obr. 17 – Nejhezčí vzorek descloizitu o velikosti 86 mm. Obr. 18 – Vzorek s křemennou dutinkou o velikosti 63 mm. Obr. 19 – Betpagdalit, velikost vzorku 42 mm. Obr. 20 – Křemenná dutinka, velikost vzorku 49 mm.

Na horním platě středověké haldy jsem prošel křížek krážek skoro každý centimetr a našel jsem jen velké množství goethitů (Obr. 21 – 24). Poté jsem se přesunul opět dolů na důl Alexandr, kde se povedlo nalézt pár dalších křemenů (Obr. 25 a 26). Jakmile jsem ukončil místní prohledávání vydal jsem na další mineralogickou lokalitu Jínce u Prahy, která je velmi bohatá na výskyt trilobitů. Cestou jsem míjel pár dalších rudních děl kolem města Příbram (Obr. 27 a 28).

Obr. 21 – Goethit, velikost vzorku 51 mm. Obr. 22 – Goethit, velikost vzorku 23 mm. Obr. 23 – Goethit, velikost vzorku 25 mm. Obr. 24 – Goethit, velikost vzorku 52 mm.
Obr. 25 – Křemen, velikost vzorku 55 mm. Obr. 26 – Křemen, velikost vzorku 81 mm. Obr. 27 – Hlada dolu nedaleko od Příbrami. Obr. 28 – Další důlní díla v okolí Příbrami.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.