• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Jarní výlet do Jinců

Dne 14. 4. 2018 jsem se po návštěvě známé lokality Vrančice vydal na první návštěvu jedné z nejznámějších evropských trilobitích lokalit ležící u obce Jince. Auto jsem zanechal v místě nazvaném Studánka u viaduktu. Dále jsem pokračoval po železniční trati až k místu kde železniční trať setkává s Litavkou. Odtud je nutné vystoupat do kopce směrem k obci Běřín. Pod sebou stále vidíte rybník Pecovák. Protože bylo skoro letní počasí (kolem 20 stupňů) byl výstup do kopce poněkud namáhavější než by se z prvu mohlo zdát. V lese byla spousta rozkvetlých květin, převážně sasanek (Obr. 1 a 2). Pokud budete stoupat mimo lesní cestu bude výstup značně komplikovaný, protože listí, které leží na zemi prověří Vaši schopnost najít rovováhu. Nicméně jakmile jste u břidlicových drtí, můžete zkoušet štěstí, roztloukat a doufat, že nějakého toho trilobita naleznete. U mě se zadařilo asi po 20 minutách úporného hledání (Obr. 3 a 4). Poté se mi podařilo nalézt ještě pár dalších kusů.

Obr. 1 – Sasankový koberec v detailu. Obr. 2 – V lese byla spousta sasanek fialové a bílé barvy. Obr. 3 – Můj první nalezený Ellipsocephalus hoffi. Obr. 4 – Stejný vzorek z jiného úhlu.

Na tomto místě jsem vydržel asi necelou půl hodinu. Lesní cestička vyšlapaná od šutráků mě vedla stále dále směrem proti proudu Litavky. Po necelých 5 minutách jsem přišel k místu, které je snad poseto trilobity (Obr. 5 – 7). Jedná se o břidlicové výchozy situovaná asi 20 metrů od sebe. A zde už musí najít trilobita snad i člověk , který je slepý. Místo je sice překopané od šutráků, ale stačí jen chodit otáčit kameny a po chvíli určitě najdete nějakou chcíplotinu i Vy. Nalezené vzorky můžete vidět na Obrázcích 8 – 14. Nejsou to všechny nalezené vzorky a upřímně ty lepší jsem zatím doma nenafotil, ale v budoucnu tak učiním a přidám sem další fotky z místních nalezených vzorků. Na místních nalezištích můžete spatřit tyto druhy: Westonia fatkai, Ornamentaspis-Conocoryphe (Ornamentaspis lepida, Conocoryphe robusta, Ellipsocephalus vetustus, Rejkocephalus milani), Eccaparadoxides pusillus, Onymagnostus, Doryagnostus a Dawsonia bohemica, Paradoxides gracilis, Conocoryphe sulzeri, Ptychoparia striata, Hydrocephalus minor, Ellipsocephalus hoffi, Rejkocephalus lyelli.

Obr. 5 – Místo nálezu trilobitů, břidlicový výchoz.. Obr. 6 – Pohled z téhož místa dolů na Litavku. Obr. 7 – Jak je patrné, je zde několik břidlicových výchozů.
Obr. 8 – Další nalezený Ellipsocephalus hoffi. Obr. 9 – Tříčlenná rodinka Ellipsocephalus hoffi. Obr. 10 – Klasický neúplný negativ, Hydrocephalus minor.
Obr. 11 – Zatím jsem neurčil druh tohoto trilobita. Obr. 12 – Vzorek Ellipsocephalus hoffi, negativ. Obr. 13 – Ulomený negativ, Rejkocephalus lyelli.

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.