• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

První návštěva hyalitového ráje      

 

23. 4. 2016 jsem dopoledne vyrazil směrem mě neznámé lokality Valeč, vlastně neznámé není to správné slovo, protože informací o této lokalitě mám spoustu, ale osobní zkušenost se nedá ničím jiným nahradit. Na místo jsem dorazil v 11 hodin a vydal se filířskou cestou pěšky (Obr. 1). Cestou jsem fotil krásně rozkvetlé petrklíče a hrochory, kterých byly opravdu spousty (Obr. 2 a 3). Nechtěl jsem riskovat, že lesáci mezitím co budu na šutrech, zavřou bránu a já budu muset čekat, než ji opět otevřou. Asfaltkou dojdete na místo asi po 15 minutách (Obr. 4). U rozcestí se dáte vpravo do kopce a stoupáte a stoupáte a stoupáte. Pod vrcholem kopce je spousta děr po šutrácích, kteří se opravdu činí (Obr. 5). Když budete mít štěstí tak cestou do kopce můžete objevit hyality, které se z vrcholu kopce svalily nepozorným kopáčům. Nahoře na kopci byl jeden šutrák rychlejší než já, a tak jsem šel obhlédnout, co všechno stačil vykopat. Dan, tak se jmenoval můj kolega šutrák, mi ukazoval celkem pěkné vzorky, ale kromě jedné korunky nebyl zbytek vzorků až tak povedený. Jelikož jsem nebyl ten den první na lokalitě, uvrtal jsem se úplně vpravo a začal se přehrabávat v již rozkopané haldě. Asi po 5 minutách jsem našel svůj první hyalit, to bylo slávy (Obr. 6).

 Obr. 1 - lesní asfaltka Filířská, která kopíruje potok po její levé straně.  Obr. 2 - petrklíče jsou k vidění hned vedle asfaltky. Nejvíce jich bylo podél potoku.
 Obr. 3 - krásná ametystová barva hrochoru.  Obr. 4 - před stoupáním do kopce projdete kolem mýtiny po pravé straně.
 Obr. 5 - pohled na důlní činnost pod vrcholem kopce.  Obr. 6 - první vytažený hyalit, ihned po vykutání z přehrabané haldy.

 

Tento kousek nebyl nic moc, tedy co se týče korunky, ale byl to první hyalit, který jsem našel, a proto mu bude patřit ve sbírce čestné místo. Během dalšího dvouhodinového kopání se mi povedlo vykutat asi 15 celkem pěkných vzorků, i když ty pěkné korunky to také nebyly (Obr. 7). Dana jsem upozornil, že kousek nad námi je ještě jedna lokalita, a to lokalita staffelitů. Vydal se tedy na průzkum okolí, ale po 15 minutách se vrátil s nepořízenou. Vydali jsme se tedy najít druhou část této lokality společně, jenže začalo pršet a tak jsem se s Danem rozloučil a na staffelity se vydal sám. Stoupal jsem dle instrukcí mého guru Aliho do kopce a skutečně jsem po chvíli lokalitu staffelitů našel (Obr. 8).

 Obr. 7 - pár vzorků po vytažení z podpovrchu zemského.  Obr. 8 - takto vypadá část lokality na staffelity.

 

Ani se nedivím, že ji Dan nemohl najít, protože lesáci zde dělali prořezávky a pokáceli také pár stromů. Zdržel jsem se tady asi na 20 minut, našel pár pěkných vzorků (Obr. 9) a vydal se zpět na místo, kde Dan ukončil svůj průzkum hyalitů. Vzorky sice na sebe nenechaly dlouho čekat, ale po půl hodině dalšího šťourání a kopání nebylo skoro nic, co by se dalo odnést. Vydal jsem se tedy na obchůzku po okolí a ve svazích pod vyvrtanými dírami se nacházela spousta krásných vzorků. Nejhezčí hyalitové korunky mám právě z této části (Obr. 10 - 18).

 Obr. 9 - jeden z mnoha nalezených vzorků, staffelit s hyalitem.  Obr. 10 - pod dobývkami je ve svahu spousta opršených hyalitů.
 Obr. 11 - ještě neomytý vzorek, který skrýval krásnou korunku.  Obr. 12 - koukal na mě a chtěl ven.
 Obr. 13 - nejhezčí nalezená korunka se válela pod dobývkami.  Obr. 14 - udělala mi velkou radost a ihned jsem dostal další elán do hledání.
 Obr. 15 - v jedné z dobývek opršel tento hezký kousek.  Obr. 16 - na zemi se povalovalo spousta takovýchto kousků.
 Obr. 17 - další pěkná korunka, která zatím není moc vidět.  Obr. 18 - bohužel se nepodařilo zaostřit, ale pozadí je pěkně čisté :-).

 

Další fotografie jsou již po umytí a vynikne v nich krása skelných opálů a také pro úplnost jsou přidány fotografie staffelitů (Obr. 19 - 34).

       
 Obr. 19 - korunka na zajímavém místě.  Obr. 20 - korunka z obrázku 13 a 14 po omytí.  Obr. 21 - další pěkná korunka.  Obr. 22 - tento kousek hyalitu překrýval i staffelit.
       
 Obr. 23 - další pěkná korunka hyalitu.  Obr. 24 - třetí nejhezčí korunka, která i vypadala jako koruna.  Obr. 25 - další kus kombinace hyalitu a staffelitu.  Obr. 26 - hyalit a staffelit ruku v ruce na jednom vzorku.
       
 Obr. 27 - takových kousků tam ještě leží...  Obr. 28 - asi 2 nejhezčí nalezené korunka pod dobývkami.  Obr. 29 - krásná kombinace hyalitu a a staffelitu na tufu.  Obr. 30 - první nalezený hyalit po omytí.
       
 Obr. 31 - nejhezčí kousek staffelitu z horní části lokality.  Obr. 32 - další pěkný staffelit.  Obr. 33 - pěkná korunka hyalitu.  Obr. 34 - poslední kombinace hyalitu a staffelitu.

 

Bylo asi 5 hodin odpoledne a po necelých 6 hodinách kopání, šťourání a hledání jsem vyrazil ještě na jednu lokalitu, a to do Ciboušova. Po měsíci pojedu zkontrolovat hornickou činnost v zakázané oblasti. Aktuální video z této lokality naleznete níže. Ve složce Databáze Videí a můžete nalézt toto video taktéž.