• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Hyalitový výlet

 

V neděli 15. 10. 2017 jsem vyrazil za Alim k němu na chatu. V plánu byl výlet do Valče, aby “hyalitový král“ Ali mohl na svou hlavu usadit konečně hyalitovou korunu. Z chaty jsme jeli asi necelou hodinu, ale postupem času se začalo oteplovat, což přivítal hlavně Ali, který vyrazil do lesa v kraťasech. Dalším členem naší výpravy byl Kuba (Obr.1), pro kterého to byla úplně první šutrácká exkurze. Po příjezdu jsme zaparkovali auto hned vedle nádrže (Obr. 2) a vydali se po svých starou známou Filířskou lesní cestou (Obr. 3). Asi po dalších 20 minutách jsme stáli pod známým kopcem (Obr. 4) a teprve potom začala naše nejtěžší část (Obr. 5). Do kopce jsem funěl, v patách mi byl Kuba a Ali nás jistil zezadu. Upřímně řečeno zhubnul jsem při výstupu asi o 5 kilo, protože s náčiním co jsem měl batohu, jsem měl takových slušných 120 kilo a tahejte to do kopce. Na místě jsme nebyli první, protože chvilku před námi sem vyšlápli kluci z Prahy. Nám tedy nezbylo nic jiného, než obsadit nezajímavá místa pod hlavním výkopem. I tak se nám, ale podařilo nalézt pár slušných vzorků (Obr. 6 – 21). Kopal jsem mezi jednotlivými hlušinami asi 4 hodiny. Kluci se asi po 3 hodinách vydali zkontrolovat ještě místo přímo na hřebenu, kde je údajně otevřený nový výkop (Obr. 22). Našli tam pár slušných vzorků a asi po hodině se vrátili zpět. Mezitím se ke mně klukům přidala menší rodina, z které mě nejvíc zaujala stará paní, odhadem 70 let stará. Tato důchodkyně bušila svým kladívkem jako zběsilá do místní horniny a také se jí podařilo pár slušných vzorků najít. Čekal jsem, kdy ještě přijde její manžel, ale za celou hodinu se neobjevil a jedinou zmínku o něm jsem zaslechl v době, kdy tato rodina přišla na lokalitu a snacha se ptala babičky, kde je děda? Ta odpověděla, že se jí ztratil někde v lese asi před hodinou. No je vidět, že babička to nezažila poprvé. Po návratu kluků jsme tedy pobalili všechny vzorky, já neměl nic, protože jsem vše věnoval Alimu. Zaházel jsem po sobě výkopy, které se mi podařilo vykopat (Obr.23 a 24) a pak se mohlo vyrazit domů. Zdejší lokalita stále nabízí nové a nové poklady, ale musíte sem vyrazit brzy ráno a zabrat ty správné fleky. My to zkusíme zase další rok.

Obr. 1 – Kuba během své první výpravy za kameny. Obr. 2 – auto jsme raději nechali hned vedle nádrže. Obr. 3 – touto asfaltkou půjdeme asi 20 minut.
Obr. 4 – konečně jsme na místě od kterého nás čeká výstup. Obr. 5 – je to pěkný krpál a batoh na zádech se docela pronesl. Obr. 6 – první ze vzorků krásného hyalitu, velikost 78 mm.
Obr. 7 – menší hyalitová korunka, velikost vzorku 21 mm. Obr. 8 – hyalitová korunka se stafelity o velikosti 19 mm. Obr. 9 – stejný vzorek z jiné strany.
Obr. 10 – malý, ale krásný vzorek hyalitu o velikosti 40 mm. Obr. 11 – další vzorek hyalitu o velikosti 42 mm. Obr. 12 – vysoká, ale malá korunka o velikosti 20 mm.
Obr. 13 – další hyalitový vzorek o velikosti 43 mm. Obr. 14 – vzorek hyalitu a stafelitů, velikost 41 mm. Obr. 15 – nejhezčí hyalitová korunka, výška korunky 16 mm.
Obr. 16 – pohled na stejný vzorek z jiné strany. Obr. 17 – úlomek hyalitu a stafelitů, velikost 24 mm. Obr. 18 – stejný vzorek z jiného úhlu.
Obr. 19 – pěkná ukázka hyalitu a stafelitů o velikosti 38 mm. Obr. 20 – největší vzorek hyalitu o velikosti 164 mm. Obr. 21 – nejhezčí vzorek hyalitu o velikosti 94 mm.
Obr. 22 – nový výkop na horní lokalitě. Obr. 23 – odkrývání hlušiny, kde byly hyality. Obr. 24 – budeme končit, a tak to musím zaházet.

 

Video z místní exkurze této lokality můžete shlédnout níže. Stejné video jsem přidal taktéž do složky Databáze videí v hlavním menu a na můj Youtube kanál.