• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Druhá návštěva Hubru

 

20. 8. 2016 jsem v 5 hodin ráno vyrazil po měsíci na Hubr. Po příchodu do lomu bylo ideální počasí na šutry (Obr. 1), ale kolem 10 se do lomu začalo opírat sluníčko a pak už začalo být docela vedro. Začal jsem slézat východním svahem směrem dolů a hledal křemenné žíly, které by mi prozradily přítomnost kasiteritů (Obr. 2 a 3).


     
Obr. 1 - to je vyhlídka, paráda. Obr. 2 - krásně jsou vidět jednotlivá patra lomu. Obr. 3 - tuto část jsem později lezl nahoru.

 

Poté co jsem skončil dole v lomu na stařinách (Obr. 4 a 5), mě nenapadlo nic jiného, než se vydat jen s kladívkem zase nahoru. Stůj co stůj jsem se snažil najít nějakou křemennou žílu a v ní kasiterity.

 

   
Obr. 4 - stařiny na úplném dně lomu. Obr. 5 - malá ropucha na stařinách.

 

Asi po půl hodině stoupání mi docela zatrnulo, když jsem se opíral o staré dřevěné výztuhy dolu a z nich se odrazil na menší skalní převis. Co mohlo asi následovat, mých 110 kilogramů urvalo staré výztuhy a já se rukama držel malého výčnělku skály. V tu chvíli jsem myslel, že co nevidět sjedu v kotrmelcích dolů, ale zaplaťpánbůh mi nějaká síla z 15letého tréninku hokeje zůstala v rukách. Ani nevím jak, ale dostal jsem se nad římsu a mohl dál stoupat vzhůru. Funěl jsem jak sentinel asi 5 minut a jak jsem čuměl do země a ztěžka oddychoval, zahlédl jsem podezřelý kámen. Asi se nade mnou šutrácký bůh slitoval a za tu eskapádu hodil tenhle krásný kousek (Obr. 6 - 8). Srostlice kasiteritů, apatitů a slídy, super úlovek.

 

     
Obr. 6 - za tu námahu to stálo za to. Obr. 7 - detail pěkného vzorku kasiteritů, apatitů a slídy. Obr. 8 - kousek pode mnou je ta římsa, co mi možná zachránila život.

 

Po nádherném dárku jsem začal řešit, kam se vydat dál. Vydal jsem se tedy směrem k místu příchodu na lokalitu (Obr. 9). Kromě malého kousku libethenitu (Obr. 10) jsem ale nic kloudného nenašel. Napadlo mě tedy vyrazit zase dolů na stařiny (Obr. 11 a 12) a když už jsem byl skoro dole, našel jsem dva pěkné kozáky (Obr. 13 a 14).

 

   
Obr. 9 - jednotlivá patra lomu na jiné straně. Obr. 10 - malý vzorek libethenitu.
   
Obr. 11 - směrem dolů je to docela sešup. Obr. 12 - stařiny na dně lomu i s komunálním odpadem.
   
Obr. 13 - první kozák kousek od cesty. Obr. 14 - no a tady je druhý.

 

Dole na stařinách se mi povedlo vytlouct pár pěkných wolframitů, malachitů, kasiteritů, bismutů, topazů, emplektitů, molybdenitů a krásnoitů. Pár je jich na obrázcích (Obr. 15 – 23), ale další fotky minerálů doplním k článku, jakmile dostanu o vánocích od ježíška mikroskop, teda jestli jsem byl hodnej J. Jinak všem přeji hodně úspěchů a prosím všechny aby po sobě zkusily alespoň trochu uklízet. Na této lokalitě jde spíš než o nepořádek po kutání o nepořádek komunální.

     
Obr. 15 - pěkná ukázka libethenitů. Obr. 16 - malachit na křemenné žílovině. Obr. 17 - kvalitní vzorek bismutu.
     
Obr. 18 - malinkatý, ale estetický kasiterit. Obr. 19 - můj nejhezčí vzorek kasiteritů. Obr. 20 - ve vzorku jsou i apatity a slídy.
     
Obr. 21 - detail apatitů a slídy. Obr. 22 - největší krystal apatitu. Obr. 23 - další ukázka malachitu.

Videa z lokality byla vložena do složky Databáze videí.