• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Svornost poprvé

 

24. 6. 2017 jsem vyrazil do Jáchymova a nyní měl být cíl mé výpravy odval dolu Svornost. Byl krásný slunečný den a vedro jak v prd..i, ale vodu jsem s sebou nafasoval, a tak mě vedro akorát trochu ztížilo výstup. Když jsem dorazil do Jáchymova, zaparkoval jsem auto pod Svorností a vyrazil k cíli návštěvy (Obr. 1 a 2). Místo kam směřovala moje dnešní výprava bylo krásně vidět odspodu od hlavní těžební věže na Svornosti (Obr. 3). Nahoru to byla pěkná procházka a bylo vidět spousta zrekonstruovaných částí dolu (Obr. 4 – 7). Když se mi podařilo vydrápat se do kopce, uviděl jsem další část zrekonstruovaného místa na Svornosti. Jednalo se o vstup přímo nad těžební plošinou s autentickými nápisy a ostnatým drátem obehnaným všude kolem (Obr. 8 – 10). Odsud se shora byl nádherný výhled na městečko Jáchymov ležící přímo pode mnou (Obr. 11). Jelikož jsem byl tady poprvé a nevěděl kam přímo vyrazit, tak jsem si udělal další výstup do kopce, tentokrát však lesem (Obr. 12). Nahoře nad lesem se otevřel nádherný výhled do krajiny (Obr. 13 a 14). Bohužel zde nebylo nic, ale protože jsem nevěděl kam přesně jít, nezavrhnul jsem na toto místo. Vrátil jsem se zpět k dřevěné vyhlídce a začal klesat svahem dolu o patro níže, kde byl starší odval dolu Svornost. Pár kousků se mi podařilo nalézt, ale nebyl to žádný velký zázrak (Obr. 15 – 23). Všechny jsou pouze dokumentární vzorky, ale alespoň něco. Udělal jsem poslední fotku těžební věže na Svornosti (Obr. 24 a 25) a vydal se na další lokality. Jelikož nebylo ještě tolik hodin, tak jsem vyrazil ještě k dolu Eva a pak na Horní Blatnou zkontrolovat burely.

   
Obr. 1 - zde jsem nechal auto a vydal se nahoru. Obr. 2 - přímo pod těžební věží na Svornosti. Obr. 3 - tam nahoru jak je dřevěná vyhlídka směřují mé kroky. Obr. 4 - rekonstrukce byla provedena skoro v celém areálu, včetně cest vedoucích ke štolám. Obr. 5 - štola č. 1 kde se dodnes dělají prohlídky.
       
Obr. 6 - informační cedule k tzv. mauthausenským schodům. Obr. 7 - takto vypadají schody dnes. Obr. 8 - konečně nahoře. rekonstrukce je provedena i tady. Obr. 9 - autentické cedule dokreslují atmosféru zdejšího místa. Obr. 10 - dřevěná vyhlídka konečně.
   
Obr. 11 - Jáchymov jako na dlani. Obr. 12 - do kopce jsem lesem stoupal asi půl hodiny. Obr. 13 - krásná louka plná bylin a motýlů. Obr. 14 - výhled na lyžařský areál na protějším kopci. Obr. 15 - velikost vzorku 93 mm.
 
Obr. 16 - stejný vzorek přiblížení. Obr. 17 - ametyst, velikost vzorku 61 mm. Obr. 18 - , velikost vzorku 73 mm. Obr. 19 - , velikost vzorku 65 mm. Obr. 20 - ametyst, velikost vzorku 69 mm.
   
Obr. 21 - , velikost vzorku 122 mm. Obr. 22 - , velikost vzorku 77 mm. Obr. 23 - , velikost vzorku 43 mm. Obr. 24 - poslední fotky z místa směrem k věži. Obr. 25 - projíždím pod věží směrem nahoru nad město.