• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Rovnost, Barbora, Bratrství, žíla Švýcar a město samotné

 

17. 9. 2016 jsem ráno vyjel směr Jáchymov. Toto horní město má své kouzlo a místní lokality s barevnými minerály mě lákají od té první návštěvy víc a víc. Tentokrát mělo jít o první průzkum lokality Rovnost, Barbora, Bratrství, žíla Švýcar a na čumendu nejznámější lokalita Svornost.

Počasí mi opět přálo, pršelo a byly 4 stupně. Na Rovnost jsem dorazil v půl 8 ráno, rychle zbalil všechno potřebné náčiní a vydal se na haldu. Auto jsem nechal u horských chalup na Rovnosti a šel lesní cestou po žluté značce. Asi po 200 metrech chůze z kopce se dáte vpravo a asi za 30 metrů se před Vámi rozkreje halda Rovnost (Obr. 1). Nahoru na vršek haldy vede vyšlapaná úzká cestička, ale buďte zde velmi opatrní. Ze shora vypadá celkem jako pohodová lokalita, ale jen kdybyste šlápli tam kam nemáte, tak to bude dolu sešup J (Obr.2). Když se podíváte do okolí, uvidíte kousek od Rovnosti starou administrativní budovu neboli brownfields dolu Eliáš. (Obr. 3). Jelikož bylo poměrně vlhko, tak se ráno ještě odpařovala voda z místních lesů (Obr. 4). Po prospektorské činnosti na vrchu, kde byly k vidění jen staré nosné trámy a hlušiny, jsem se vydal směrem dolu k patce haldy. Pohled nahoru byl docela působivý (Obr. 5). Zde jsem našel mechy a lišejníky (Obr. 6 a 7) a také zbytky ze slavné éry jáchymovského pekla (Obr. 8 a 9).

     
Obr. 1 - první pohled na haldu dolu Rovnost. Obr. 2 - kopec na bobování. Jen ten dojezd je hustej :-)  Obr. 3 - brownfields bývalého dolu Eliáš.
     
Obr. 4 - výparu z okolních lesů vypadají působivě. Obr. 5 - tak tady je ten dojezd pro bobisty :-) Obr. 6 - mechy a lišejníky.
     
Obr. 7 - nebo snad zelené trumpety? Obr. 8 - vzpomínka na léta minulá. Obr. 9 - detail předchozího snímku.

 

Opustil jsem tedy Rovnost a vydal se nahoru na bývalý důl Barbora (Obr. 10). Auto je možné nechat hned vedle lokality. Bohužel zde stále probíhají práce, takže buď musíte být velmi opatrní, aby Vás nikdo neviděl nebo požádejte o vstup vlastníka dolu, dnes spíše lomu. Jelikož jsem neměl povolení, připadala pro mě v úvahu první varianta. Měl jsem také štěstí, že byla sobota poledne, tak asi místní robotníci zavřeli a jeli domů (Obr. 11). Na této lokalitě mě nadchlo oplocení, kde byl nápis radioaktivní odpad, bohužel za neprostupnou oplocenkou nebylo nic zajímavého. Po lokalitě jsem chodil asi hodinu a našel pár zajímavých šutrů, jenže poměrně hodně pršelo a tak zatím uvádím jen fotky lokality (Obr. 12 a 13). Doma provedu probírku vzorků a vložím do článku také pořízené fotografie. Bylo asi půl 2 a já se vydal dolů k žíle Švýcar.

   
Obr. 10 - bývalý důl Barbora je naproti restaurace u silnice. Obr. 11 - konečně padla směna a je klid :-)
   
Obr. 12 - nejzajímavější vzorky jsem našel právě zde. Obr. 13 - příště se ještě podívám okolo restaurace.

 

Přímo až k žíle Švýcar, které je u čtvrti Nové město, je možné dojet autem (Obr. 14). Žíla totiž vede hned vedle vedlejší silnice.  V lese podél silnice je množství pinek a propadlin po historickém dolování (obr. 15 – 17). Místní poctivě vyplňují propadliny sutí nebo posekanou trávou (Obr. 18). Docela mě pobavila asi místní dětské hřiště s nakloněnou rovinou simulující lezeckou stěnu (Obr. 19). Začalo pršet víc tak jsem opustil místní propadliny a vydal se na cestu ke Svornosti.

     
Obr. 14 - za stromy vykukuje moje auto. Obr. 15 - propadlin je to nepočítaně. Obr. 16 - jsou prakticky na každých 3 metrech.
     
Obr. 17 - další z mnoha depresí a pinek. Obr. 18 - místňaci si činí při vyplňování děr po dolování. Obr. 19 - lesní školka asi.

 

Cestou dolů jsem dělal fotky z místa řidiče, a proto se omlouvám za jejich kvalitu, ale venku to opravdu moc nešlo (Obr. 20). Když jsem přijížděl ke Svornosti tak déšť opět zesílil, takže jsem vylezl z auta opravdu jen na pár vteřin, abych udělal pár fotek (Obr. 21 a 22) a sjel pod Svornost na odstavné parkoviště. Odtud jsem si udělal ještě jednu fotku podobnou té co je na mindatu (Obr. 23) a vydal se ještě na poslední zastávku k bývalému dolu Bratrství.

   
Obr. 20 - za žlutým domem po pravé straně je silnička ke Svornosti. Obr. 21 - tak jsem se dočkal. Konečně na Svornosti.
   
Obr. 22 - serpentiny, kterými musíte jet k většině místních důlních děl. Obr. 23 - podobná fotografie je na mindat.org

 

K bývalému dolu Bratrství se musíte na spodním kruhovém objezdu dát vlevo, tedy pokud jede ze shora. Na místě jsem byl asi za 3 minuty jízdy od kruháče. Celý areál bývalého dolu je ale bohužel hlídaný kamerovým systémem, takže dovnitř se nedostanete. Musíte obejít areál zezadu nebo ze stran, ale jelikož pršelo opravdu hustě, tak jsem pořídil jen dvě fotografie (obr. 24 a 25) a vydal se na cestu domů. Určitě se sem v budoucnu vrátím a prozkoumám místní lokality, hlavně ty, které mi díky počasí odolaly.

   
Obr. 24 - aktuální stav lokality. Obr. 25 - informační cedule k bývalému dolu Bratrství.

Videa z lokalit byla vložena do složky Databáze videí.