• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Opět na Evě

 

15. 10. 2016 jsem jel po dole Eduard na starou známou Evu. Poprvé mě nezklamala a musím říci, že ani tentokrát mě nenechala ve štychu. Nejprve jsem zamířil na průzkum známé části pod haldou, kde byl šutrácký pánbůh naposledy velmi štědrý a nadělil mi spousty zajímavých vzorků (Obr. 1 a 2).

   
Obr. 1 - vstup od silnice k dolní části haldy. Obr. 2 - pěkný kopec na bobování.

 

I tentokrát jsem nalezl spousty zajímavých minerálů a určitě mezi nimi i zbylé minerály, které jsem zde naposledy zapomněl, protože i tentokrát byly nalezeny mezi kameny na místě, kde mě naposledy vyhnal déšť (Obr. 3). Ještě chvilku jsem obcházel zbytek suti pod haldou a nalezl pár zajímavých vzorků (Obr. 4 a 5).

     
Obr. 3 -tady jsou mé poklady co jsem tu posledně zapomněl. Obr. 4 - pár dokumentárních vzorků dolomitu. Obr. 5 - jeden z mála fluoritů.

Poté mě lákala horní část lomu a tak se mi za chvilku naskytl pohled na haldu i z jiného úhlu (Obr. 6 – 8). Od začátku se mi zde dařilo a tak jsem nalezl pěkné vzorky šutrů, které bych tady ani nečekal (Obr. 9 – 25). Pořád se zde dají nalézt pěkné minerály, jen je zapotřebí hledat. Video z této lokality bylo vloženo do složky databáze videí.

       
Obr. 6 - jednotlivá patra Evy. Obr. 7 - i tady se dají hledat minerály.  Obr. 8 - halda z druhé strany.  Obr. 9 - asi kalcity??
       
Obr. 10 - malý vzorek dolomitu. Obr. 11 - dolomit a libethenit. Obr. 12 - dolomit s fluoritem.  Obr. 13 - nazelenalý vzorek ...
       
Obr. 14 - kolečka fluoritu. Obr. 15 - další vzorek libethenitu.  Obr. 16 - pěkný vzorek dolomitu a ... Obr. 17 - další dolomit.
       
Obr. 18 - asi libethenit a pyrit. Obr. 19 - žilky libethenitu. Obr. 20 - další dolomit. Obr. 21 - sandwich z ...
       
Obr. 22 - největší vzorek dolomitu. Obr. 23 - nejhezčí vzorek pyritu. Obr. 24 - další pyrit.  Obr. 25 - zvětralý pyrit a dolomit.