• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Další prvoexkurze v Jáchymově

 

15. 10. 2016 v půl 8 jsem dorazil na Rovnost, zaparkoval na oblíbeném místě u chalup a vydal se cestou dolů po žluté na místo, kde má být odval bývalého dolu Eliáš (Obr. 1). Přesně Vám nepopíšu cestu, ale jde celou dobu po žluté kolem haldy bývalého dolu Rovnost, řekl bych tak asi 500 – 600 m a u jedné menší odbočky vlevo sejdete níže mezi stromy. Pomocným bodem je větrací šachta ležící asi 10 metrů od cesty (Obr. 2). Odhadem šlo o celkovou vzdálenost tak 700 metrů od auta. Když se proberete houštím stromů, uvidíte před sebou malinkou haldu (Obr. 3).

     
Obr. 1 - cesta k Eliášovi. Obr. 2 - za šachto je to stále rovně mezi stromy. Obr. 3 - pak dorazíte na tuto haldičku.

 

Zde jsem vydržel přebírat kameny asi půl hodiny, některé vidíte na fotografiích (Obr. 4 – 10) a vydal se mezi smrky na skutečnou haldu dolu (Obr. 11). Přehraboval jsem se tady asi další půl hodinu a našel velký houby (Obr. 12). Vydal jsem se tedy zpět po žluté k autu (Obr. 13) a zamířil na důl Eduard.

   
Obr. 4 Obr. 5
   
Obr. 6 Obr. 7
   
Obr. 8 Obr. 9
   
Obr. 10 - zvětralý pyrit. Obr. 11 - takto vypadá odval z bývalého dolu Eliáš.
   
Obr. 12 - pýchavky. Obr. 13 - směrem nahoru je Rovnost po levé straně.

 

V 10 hodin jsem už byl o kus výš v lyžařském areálu, kde se nachází důl Eduard. Zrovna tady probíhala brigáda socialistické práce místního lyžařského klubu. Šel jsem přesně podle ukazatelů (Obr. 14). Za chvilku jsem našel u cesty rozházené kamení, ale kromě fluoritů tak nebylo nic (Obr. 15 a 16). Asi za 2 minuty jsem byl na dole Eduard (Obr. 17 a 18). Po menším kamzíkování se mi podařilo vyškrábat na prostřední patro haldy dolu, kde jsem našel křemenný šutr (Obr. 19). Na zemi se začaly objevovat velké kusy kamenů, ve kterých byly díry pro střelivo (Obr. 20). Konečně jsem mohl chodit po rovné ploše (Obr. 21) a hned se mi podařilo najít pěkný kousek pyritu (Obr. 22). Jelikož se rovná plocha zmenšovala a blížil se sešup z haldy dolů (Obr. 23), vydal jsem se tedy nahoru na další plochou část. Po výstupu jsem se kochal výhledem na místní snowpark (Obr. 24) a upřímně, musel jsem se hlavně vydýchat J. Nahoře už byla chůze jednodušší. Spatřil jsem i lanovku, která vedla nad Horním rybníkem (Obr. 25 a 26). Napravo od lanovky je druhá část bývalého dolu Eduard. Nyní slouží jako střelnice pro biatlonisty (Obr. 27 a 28). Výsledky nebyly celkově pěkné, ale bylo to první seznámení s lokalitou a věřím, že až tady budu příště tak budu úspěšnější. Nyní se musím přesunout ještě na důl Eva.

     
Obr. 14 - orientační cedule před budovou lyžníků. Obr. 15 - malinkaté fluority. Obr. 16 - touto cestou dojdete k dolu Eduard.
     
Obr. 17 - konečně jsem na místě. Obr. 18 - zbývá se jen dostat nahoru. Obr. 19
     
Obr. 20 - díry určené na náboje k odstřelu. Obr. 21 - na tomto patře toho bylo nejvíc. Obr. 22 - pyritem prolezlý šutr.
     
Obr. 23 - tady to končí a pak je svah dolů. Obr. 24 - výhled na snowpark na protějším svahu. Obr. 25 - lanovka, k čemu tady je?
     
Obr. 26 - adrenalin na Horním rybníku. Obr. 27 - horní část dolu Eduard. Obr. 28 - tady střílí biatlonisté.

Videa z obou lokalit jsou vložena do složky Databáze videí.