• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Podruhé na burelech

 

17. 9. 2016 jsem z Jáchymova vyrazil opět do Horní Blatné. Nyní už nebudu popisovat cestu k lokalitě, ale přiblížím Vám z větší části jen své nálezy. Na lokalitu už jsem šel na první dobrou bez GPSky, protože před 14 dny jsem zde byl naposledy J. Nějak jsem věděl, že najdu pěkný kousek burelu. Pro začátečníky jako jsem já, přikládám vysvětlení: burel je český název pyroluzitu. Lokalita byla zahalená do lehké mlhy a možná i proto tady nebyl žádný kolega šutrák (Obr. 1) Rovnou jsem zamířil na pravou stranu haldy dolu Marie Terezie a začal roztloukat podezřelé šutry. Od posledně jsem měl ve voku ty správné kameny, a tak nebyla potřeba zabývat se každým šutrem. Asi za 10 minut se objevil první a doposud můj nejhezčí burel (Obr. 2 a 3).

     
Obr. 1 - lokalita je zahalena pod roušku tajemství :-) Obr. 2 - tak konečně. Toho dne první a nejhezčí vzorek! Obr. 3 - stejný vzorek focený s bleskem.

Netrvalo dlouho a objevily se další pěkné kousky (Obr. 4 a 5). Obcházel jsem haldu ze všech stran, ale opět se mi potvrdilo, že pravá stran, kde je nejvíce rozbitých kamenů, je ta nejideálnější. Vlevo je sice více děr, ale počet mých nálezů hovoří jednoznačně pro pravou stranu, protože vlevo jsem nenašel za dvě návštěvy vůbec nic. Nedalo mi to a zkoušel jsem ještě kopat ve svahu haldy jak nalevo tak i napravo, ale výsledek byl nulový.  Při odchodu z lokality jsem přecházel koleje a pár vteřin poté kolem projel vlak. Naštěstí v tomto místě nejezdí nijak rychle, takže jsem měl čas skočit do pangejtu J.

   
Obr. 4 - pěkný vzorek opálu. Obr. 5 - burelová hvězdička.

Přikládám pár fotografií z domova po omytí všech šutrů (Obr. 6 - 17). Jako vždy přeji hodně štěstí všem při hledání a uklízejte po sobě.

     
Obr. 6 - Krystal má velikost 5 mm, věnoval jsem ho Alimu. Obr.7 - detail předchozího vzorku. Obr. 8 - burely v křemeni.
     
Obr. 9 - detail předchozího vzorku. Obr. 10 - dutinka vyplněná burely. Obr. 11 - další pěkný vzorek s jehličkami burelu.
     
Obr. 12 - detail předchozího vzorku. Obr. 13 - malý, ale pěkný vzorek. Obr. 14 - druhý největší vzorek pyroluzitu tohoto dne.
     
obr. 15 - stejný vzorek z jiné strany a v detailu. Obr. 16 - pěkný vzorek opálu. Obr. 17 - stejný vzorek z jiné strany.