• Tradiční naleziště skelných opálů
  Lokalita: Valeč
 • Černá Halže opět nezklamala
  Lokalita: Horní Halže - černá
 • Známé ametystové naleziště v Kruškách
  Lokalita: Apolena
 • Tentokráte halda štoly č. 4
  Lokalita: Příbram
 • První návštěva na jihočeských lomech
  Lokalita: Rabí
 • Další návštěva na Knetlu
  Lokalita: Krupka (Knetl)
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Halda dolu Marie Terezie 6/2017

 

24. 6. 2017 jsem po haldě dolu Svornost vyrazil do Horní Blatné na haldu dolu Marie Terezie. Cesta je známá, a tak mi výstup zabral zhruba 3 minuty. Pro úplnost jen podotknu, že do lesa vlevo se dáte za patníkem 404 (Obr. 1). Odtud je to zhruba 50 výše v lese. Halda je vidět ihned po vstupu do lesa (Obr. 2 a 3). Než začala prospektorská činnost, obešel jsem jako obvykle haldu a paběrkoval nakopané vzorky a rozbíjel podezřelé kameny. Moc se mi nezadařilo, protože zhruba po půl hodině se mi povedlo najít jednoho skokana hnědého (Obr. 4). Nedalo se nic jiného dělat nežli kopat. Nebudu to dále prodlužovat, ale asi za 2 hodiny se mi povedlo nashromáždit pár slušných vzorků pyroluzitů, nějaký křemen a hematit (Obr. 5 – 7). Nakonec jsem vydoloval jeden krásný vzorek pyroluzitu (Obr. 8 a 9), který jsem věnoval Alimu, jelikož z poslední návštěvy dostal ode mě jen dokumentární vzorky, které nestály za vystavování. Musím říci, že se tady šutráci zapotí, protože na jeden slušný vzorek je potřeba překopat pěkné kvantum zeminy. Závěrem chci apelovat na místní sběrače, aby po sobě uklízeli. Díky moc a hodně štěstí na zdejším nalezišti.

 
Obr. 1 - za patníkem u prvního velkého smrku se dáte vlevo nahoru. Obr. 2 - příchod na haldu Marie Terezie. Obr. 3 - detailní pohled na pravou stranu haldy, kde probíhají práce asi nejčastěji.
   
Obr. 4 - tento obojživelník se tady objevil již při minulé návštěvě. Obr. 5 - neomytý vzorek hematitu, velikost 52 mm. Obr. 6 - malý vzorek křemene o velikosti 24 mm.
   
Obr. 7 - slušný vzorek pyroluzitu, velikost 79 mm. Obr. 8 - dárek pro Aliho, ještě nenaformátovaný. Obr. 9 - stejný vzorek o velikosti 115 mm ještě před formátováním.